Příspěvek na dojíždění do práce se dočkal úprav. Aby na něj dosáhlo více lidí

Přimět k práci i ty, kterým se to například kvůli dojíždění nevyplatí. Tomu měl pomoci příspěvek na dojíždění. Od letošního dubna je možné o příspěvek úřad práce požádat. Během prvních tří měsíců to však mnoho lidí neudělalo. Zní to neuvěřitelně, ale za dobu fungování tohoto příspěvku v pěti krajích ČR (Ústecký, Olomoucký, Jihomoravský, Karlovarský a Moravskoslezský) o něj požádalo jen 85 lidí, ale obdrželo ho pouhých 21 z nich. Nejčastěji se žádosti týkaly částky 1500 Kč, tedy vzdálenosti od 10 do 24 kilometrů. V červenci se tedy tento příspěvek dočkal úprav a nyní by na něj mělo dosáhnout více lidí.
Cílem změn, které se odehrály v červenci, je zvýšit počet těch, kteří na příspěvek na dojíždění do práce a pomůže jim při hledání zaměstnání.
Příspěvek na dojíždění do práce – nové podmínky 2016
- Příspěvek může dostat každý, kdo je klientem úřadu práce déle než 5 měsíců (předtím 1 rok) a domluví si práci v jiném městě, než ve kterém bydlí.
- Práce musí být zajištěna po dobu šesti měsíců bez ohledu na to, jestli jde o smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou (předtím byl nutnou podmínkou alespoň rok)
- Nově mohou příspěvek obdržet i žadatelé z Královéhradeckého kraje.
- O příspěvek je nutné požádat ještě před ukončením evidence na úřadu práce, tzn. v okamžiku, kdy si člověk práci teprve domluvil.
- Nově nesmí výdělek v nové práci přesáhnout 1,5 násobek průměrné mzdy tzv. 39 000 Kč (předtím byla tímto limitem průměrná mzda 26 000 Kč).
- Zcela zmizela podmínka, která omezovala nástup k zaměstnavateli, u nějž žadatel pracoval v minulých dvou letech.
- Příspěvek je i nadále proplácen po dobu jednoho roku.
Příspěvek na dojíždění do práce není i nadále možné čerpat na dojíždění do jiného státu, výjimkou je pouze Moravskoslezský kraj.
Výše příspěvku se odvíjí od délky vzdálenosti mezi bydlištěm a pracovištěm, nikoliv od způsobu dopravy
do 10 km - 1 000 Kč
10 -24 km - 1 500 Kč
25-50 km - 2 500 Kč
nad 50 km - 3 500 Kč
Při žádosti o příspěvek je nutné doložit, že v místě bydliště neexistuje pravidelná hromadná doprava.
Načerpejte další informace
Jak snést kritiku v zaměstnání
Šéf si vás zavolá na kobereček, okamžitě se vám sevře žaludek a jdete do kanceláře jako na popravu? Nebo si naopak z jeho kritiky absolutně nic neděláte a dál fungujete v zajetých…
Výhody a nevýhody agenturního zaměstnávání
Střídáte brigády, ale raději byste měli stálejší zaměstnání? Nebo naopak nemůžete sehnat kvalifikované zaměstnance do firmy? Agenturní zaměstnávání může být řešením jak pro firmy, tak…
Jak požádat o volno, když chci odjet jako táborový vedoucí?
Dobrovolnická práce s dětmi je nejen záslužná, ale také časově náročná. Co když potřebujete volno v práci, protože se chcete odjet na letní tábor jako vedoucí nebo zdravotník?…
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…