První telefonát od personalisty. Důležité je dobře zareagovat
Rozeslali jste desítky životopisů a najednou vám firemní personalista volá. Jeho záměrem je pozvat vás na osobní schůzku a pomocí několika otázek zjistit, jestli to má vůbec cenu. Pokud o pozici stojíte, je dobré být dobře připraven i na tuto možnost. První reakce může být zásadní pro vaši budoucnost, vyplatí se na hovor soustředit.
Mějte někde po ruce inzeráty, na které jste reagovali a firmy, kam jste svůj životopis poslali. Byl by trapas, kdybyste nevěděli, že se vůbec o pozici ucházíte. Velmi často to potenciálního zaměstnavatele odradí. Toto jednání totiž ukazuje na nedostatek zájmu. V této fázi byste již také měli znát svůj finanční požadavek. Tato otázka padne v průběhu telefonického rozhovoru velmi často a je jedním ze základních kritérií, zda uchazeče na pohovoru pozvat či nepozvat.
Do telefonu mluvte příjemným tónem, jde o první kontakt a ten je důležitý. Raději buďte připraveni a do telefonu se ohlašujte celým jménem. Přispěje to k dojmu profesionálního vystupování. Pokud zrovna nemůžete mluvit, řekněte to. Důvodů, proč, může být velmi mnoho. Může se stát, že jste stále zaměstnáni a nechcete, aby vás kolegové slyšeli. Můžete zrovna cestovat MHD nebo jste na místě, kde je velký hluk. Je totiž potřeba pořádněse na hovor soustředit.
Pokud zkrátka právě nemůžete mluvit, zdvořile se omluvte a domluvte se na jiný konkrétní termín telefonického rozhovoru. Druhá strana to pochopí. Navíc se projevíte asertivně, což může podpořit dobrý dojem z rozhovoru a posílit vaše šance dostat nabídku na osobní schůzku. Ihned po skončení telefonátu si uložte telefonní číslo. Pokud jste přeslechli jméno vašeho protějšku nebo jméno společnosti, omluvte se a požádejte o jeho zopakování. Můžete požádat i o zaslání kontaktních údajů dané osoby do e-mailu. Uveďte i důvod. Číslo si uložte pro případ, že byste potřebovali domluvený termín například přeložit, ale také proto, abyste věděli, kdo vám volá, a mohli se hovoru přizpůsobit.
Pokud se telefonát vyvíjí správným směrem a dohodnete se na termínu osobní schůzky, ptejte se na více informací. Třeba na to, jesti si máte něco přinést s sebou. Nebo jak dlouho bude pohovor trvat, kdo u něj bude přítomen a nebo jak přesně bude výběrové řízení probíhat.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…