Rizikové zaměstnání? Úředník na úřadu práce

Žena praštila úřednici, zdálo se jí, že její žádost vyřizuje úřad práce příliš dlouho. Tento případ vůbec není výjimkou, zaměstanci úřadu práce jsou čím dál častějším terčem fyzických útoků klientů. Od začátku letošního roku už úřednící na "pracáku" evidovali 447 útoků, jen za srpen se jich odehrálo přes šedesát. Většinou se sice jedná o verbální útoky, někdy však dojde i na fyzické napadení.
Podle dat z loňského roku fyzicky úředníka napadlo 18 nespokojených klientů, v devíti dalších případech pak došlo k poškození majetku. Velkou roli při napadení hraje roli alkohol nebo drogy.
A proč agresivní klienti útočí? Většinou je to kvůli nespokojenosti s délkou vyřízení jeho žádosti. Mají pocit, že to trvá příliš dlouho. Úředníci přitom na vyřízení mají zákonné lhůty, které dodržují.
V souvislosti se zvyšujícím se počtem útoků přijímají úřady práce některá bezpečnostní opatření. Patří mezi ně i SOS tlačítko, které úřadnice může stisknout a přivolá tak ochranku. Bezpečněji se pak úředníci cítí i v případě, když jich je víc v kanceláři. Uvažuje se také o prosklených dveřích do kanceláří, které tak umožní pracovníkům ochranky lépe kontrolovat situaci.
Agresoři ohrožují nejen úředníky ale i ostatní klienty, což jsou leckdy senioři nebo rodiče s malými dětmi v krizových situacích.
Přitom tresty za napadení úřední osoby jsou poměrně vysoké. Útočník může jít do vězení až na čtyři roky. Pokud použije zbraň, tak až na šest let a pokud někomu skutečně ublíží, může si jít odsedět až 12 let.
Další články
Benefity jako stravenky a pojištění někdy doplňuje jóga nebo třeba firemní psycholog (Následující článek)Jste na nemocenské a neléčíte se? Dost riskujete
Nejčastější nemoc z povolání v Česku? Syndrom karpálního tunelu (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce