Šéf by vás šmírovat neměl. Na co má právo a co už je za hranou?
Trávíte v práci spoustu času na počítači? Pak vás možná už napadlo, jestli vás šéf náhodou nesleduje. Může procházet weby, které navštěvujete, nebo dokonce číst vaše e-maily? Je pravda, že někteří šéfové si rádi hrají na Velkého bratra. Zjistěte s námi, na co mají právo a jaké chování už je za hranou.
Kdy vás může šéf sledovat?
Zákoník práce umožňuje zaměstnavateli sledovat vaši aktivitu, ale pouze v odůvodněných případech a v nezbytném rozsahu. Do vašeho počítače či dokumentů může nahlédnout, jen pokud chce zkontrolovat, zda plníte své úkoly a neohrožujete bezpečnost firmy.
Sledování zároveň musí být v souladu s GDPR – měl by vás o něm tedy informovat a získaná data adekvátně chránit. Šéfa bude obvykle zajímat, zda netrávíte pracovní dobu brouzdáním po nevhodných stránkách či neposíláte citlivé informace mimo firmu. To se týká zejména lidí, kteří mají například práci konzultanta prodeje nebo datového analytika.
Kontrola by ale měla být přiměřená a omezená jen na to, co přímo souvisí s prací – o tom hovoří i samotný zákoník práce. Bez vážného důvodu by tedy nadřízený neměl číst vaše soukromé zprávy ani sbírat irelevantní osobní údaje a data.
O sledování byste měli mít vždy povědomí
Jak jsme již zmínili výše, pokud vás šéf sleduje, měl by vás o tom předem informovat a stanovit jasná pravidla. Zajímejte se o to, proč a jak vás sleduje a co se získanými daty dělá. V některých případech po vás může chtít i písemný souhlas.
I když o vás může zaměstnavatel sbírat informace spojené s vašimi identifikačními údaji a kvalifikací, existují témata, kterým by se měl vyhnout. Patří mezi ně:
- sexuální orientace,
- členství v odborech nebo politických stranách,
- náboženské vyznání,
- těhotenství a plánování dětí.
TIP: Chystáte se na pohovor? Možná na něm padnou diskriminační otázky. Zjistěte, jak na ně reagovat, zde.
Pracovní prostředí by mělo být založeno na vzájemné důvěře a respektu. I když má šéf právo kontrolovat vaše pracovní aktivity, neměl by zneužívat svou moc a narušovat vaše soukromí. Pokud máte pocit, že vás sleduje až příliš nebo bezdůvodně, nebojte se ozvat a bránit svá práva.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…