Sexuální obtěžování na pracovišti – Jaké chování je za hranou a jak ho řešit?
Sexuální obtěžování na pracovišti je bohužel stále přetrvávajícím problémem, který negativně ovlivňuje pracovní prostředí a může mít na jeho oběti vážný dopad. Právě proto je důležité vědět, o co přesně se jedná a jak byste se měli v takové situaci zachovat, a to nejen jako oběť, ale i svědek.

Obsah článku
Kdy už je chování za hranou?
V práci trávíme hodně času, mezi kolegy i šéfy vznikají určité vztahy a je otázkou vkusu a tolerance každého, kdy už je nějaký vtip či dotyk za hranou. Obtěžovaná osoba se velmi často o tomto problému stydí mluvit, hledá chybu u sebe a celá situace je jí trapná.
Mnohdy si navíc neuvědomí, že vtipkování s erotickým podtextem a různé dvojsmyslné poznámky se mohou časem stupňovat. Je proto důležité zamezit jim hned na začátku. Pokud k tomu nedojde, bere to protějšek jako tichý souhlas a chování stupňuje.
Nejprve dochází k „náhodným“ a později už cíleným dotekům. Nevhodnost chování tedy musíte vyhodnotit sami, a pokud vám je cokoliv nepříjemné, nebojte se ohradit. Nikdo vás nemůže nutit snášet nevhodné vtipy nebo na sebe nechat sahat.
Jak se bránit sexuálnímu obtěžování na pracovišti?
Sexuální obtěžování dokáže zaskočit i ty nejsebevědomější z nás. Týká se přitom nejen žen, ale i mužů. V první řadě je důležité vědět, jak se v takové situaci zachovat. Níže jsme pro vás sepsali hned několik způsobů, jak obtěžování zamezit nebo se mu rovnou bránit.
TIP: Nechce vás současný zaměstnavatel obtěžování řešit? Projděte si náš článek zde, který vás připraví na pohovor v nové práci.
Zaměřte se na prevenci
Jasně vyjádřete svůj nesouhlas! Přátelské povahy, které mají tendenci se druhých dotýkat, ač tím nic dalšího nemyslí, musí přemýšlet, zda si druhá strana nemůže toto chování vyložit jinak. Pozor si dejte také na toleranci dvojsmyslných vtipů. Možná budete označeni za suchara, ale s vysokou pravděpodobností nebudete do budoucna předmětem dalšího obtěžování.
Na prevenci dbejte i jako zaměstnavatel. Nejlepším řešením je do firmy pozvat profesionální školitele, kteří vás i vaše zaměstnance danou problematikou provedou a naučí vás, jak se v takové situaci správně zachovat.
Nebojte se obtěžování nahlásit
Poraďte se s přáteli, případně s psychologem a rozhodně uvědomte o celé situaci příslušné nadřízené orgány. Kromě toho si zaznamenávejte datum, čas a místo incidentu, co se stalo, kdo byl přítomen a co bylo řečeno. Pokud existují svědci, požádejte je o svědectví. Jestliže jste například nastoupili na volné místo zdravotní sestry v Olomouci a někdo z kolegů vás veřejně obtěžuje, nebojte se požádat o svědectví ostatní kolegy či pacienty.
Držte se metody 5D
Metoda 5D nabízí pět jednoduchých a účinných nástrojů, které pomáhají lidem bezpečně zasáhnout, když se stanou svědky nebo obětí obtěžování na veřejnosti. Skládá se z těchto prvků:
- Distract (zaskoč pachatele) – odveďte pozornost pachatele od oběti.
- Delegate (zavolej pomoc) – kontaktujte policii, ochranku či jinou autoritu.
- Document (zdokumentuj) – zaznamenejte incident na video, audio nebo si dělejte poznámky.
- Delay (získej čas) – zkuste oddálit či zpomalit eskalaci situace.
- Direct (přímo zakroč) – pokud je to bezpečné, zasáhněte a pomozte oběti.
Sexuální obtěžování na pracovišti je závažný problém, který by neměl být tolerován. Je důležité, aby se oběti nebály o tomto problému mluvit a aby věděly, jak se bránit. Zaměstnavatelé by zároveň měli mít zavedené jasné postupy pro řešení takových případů a měli by zajistit, aby se jejich zaměstnanci cítili na pracovišti bezpečně.
Načerpejte další informace
Informace o mzdách již nebude tabu
Jistě jste si někdy položili otázku, jaký plat či mzdu má asi váš o něco pomalejší kolega sedící vedle vás. Nad tím si ale pravděpodobně od příštího roku nebudete muset lámat hlavu, protože…
Jak se zachovat při úmrtí zaměstnance
Úmrtí zaměstnance je smutná a nepříjemná situace, která vyžaduje nejen lidský přístup, ale i jisté právní kroky. Jaké povinnosti má zaměstnavatel, co vše musí zařídit a jak se chovat k …
Je žádost zaměstnavatele o výpis z rejstříku trestů oprávněná?
Požadavek na čistý trestní rejstřík, neboli být trestně bezúhonný, je součástí řady inzerátů nabízejících práci. Potenciální zaměstnanec obvykle nemá s tímto požadavkem problém a…
Jak snést kritiku v zaměstnání
Šéf si vás zavolá na kobereček, okamžitě se vám sevře žaludek a jdete do kanceláře jako na popravu? Nebo si naopak z jeho kritiky absolutně nic neděláte a dál fungujete v zajetých…