Teambuilding je pro mě horor! 5 rad, jak ho přežít
Pro mnoho z nás je slovo „teambuilding“ synonymem pro nucenou zábavu, trapné hry a zbytečně promarněný čas. Představa, že se s kolegy vydáme na výlet, budeme hrát hry a sdílet s nimi své pocity, v nás vyvolává spíše úzkost než nadšení.
Zatímco v amerických filmech teambuilding stmeluje kolektiv a vede k lepším výkonům, v české realitě se často setkáváme s nepochopením a odporem. Co dělat, když se teambuildingu nevyhnete?
1. Zkuste v tom najít pozitiva
Možná vám teambuilding přinese i něco dobrého. Nesoustřeďte se pouze na negativní aspekty, zkuste se na situaci podívat z jiného úhlu. Využijte tuto příležitost k tomu, abyste své kolegy lépe poznali i mimo pracovní prostředí. I když mohou být někdy pořádně otravní, je dobré jim dát šanci – více o tom, jak na vztahy v práci, se dočtete zde.
Pozorujte je, všímejte si jejich chování a poslouchejte, o čem mluví. Pozorování lidí vám pomůže se lépe zorientovat v kolektivu a pochopit dynamiku vztahů mezi kolegy. Možná objevíte skryté talenty, společné zájmy a třeba i přátelství na celý život.
2. Najděte spřízněnou duši
Sdílíte-li s někým z kolegů podobné rozpaky z teambuildingu, zkuste se s ním spojit. Jeho hledání nemusí být jednoduché, ale není nemožné. Běžte mezi kolegy na pauzu a poslouchejte, co si o celé události myslí.
S parťákem, který se cítí stejně jako vy, bude strávený čas mnohem příjemnější. Můžete si z celé situace dělat legraci, komentovat dění s humorem a ironií, a hlavně se vzájemně podpořit. I v tomto případě je možné, že najdete přítele, který obohatí nejen váš pracovní život.
3. Zapojte se do organizace
Pokud se necítíte komfortně při účasti na hrách a aktivitách, zkuste se zapojit do organizace teambuildingu. Nabídněte se, že pomůžete s přípravou občerstvení, budete dělat zápis z průběhu akce nebo fotit.
Tím dáte najevo, že se angažujete a jste aktivní, aniž byste se museli účastnit aktivit, které vám nejsou příjemné. Navíc nebudete muset trávit čas s celým kolektivem, což ocení zejména ti, kteří se necítí komfortně v přítomnosti velkého počtu lidí.
4. Nebojte se říct, co vám vadí
Organizátoři teambuildingů se většinou snaží, aby se program líbil všem účastníkům. Pokud vám něco vadí, například konkrétní aktivita nebo hra, nebojte se to říct. Ve většině případů se vám pokusí vyjít vstříc a najdou alternativní řešení, které vám bude vyhovovat. Kromě toho můžete přijít s vlastními návrhy na zajímavé aktivity.
5. Otevřete se, ale jen trochu
Sdílejte s kolegy takové informace, se kterými jste komfortní. Nemusíte odhalovat soukromé detaily, stačí se podělit o vaše zájmy a koníčky. Vzájemné porozumění a pochopení vám i ostatním usnadní interakci a vyhnete se trapnému tichu. Pokud nevíte, jakým tématům se raději vyhnout, přečtěte si náš článek zde.
I když je teambuilding pro mnohé z nás spíše noční můrou, dá se k němu přistupovat s nadhledem. Snažte se z něj vytěžit maximum. Kdo ví, třeba nakonec zjistíte, že teambuilding nemusí být nutně jen ztrátou času, ale i příležitostí k budování vztahů, posílení kolektivu či dalšímu kariérnímu růstu.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…