Tetování a zaměstnání – může snížit vaši hodnotu na trhu práce nebo se stát důvodem výpovědi?
Dříve byly ozdoby na těle jako tetování či piercingy často důvodem k obavám ze strany zaměstnavatelů. Dnes se však situace rapidně mění. Podle průzkumu kariérního portálu Jobs.cz pro 79 % Čechů podobné ozdoby na pracovišti nepředstavují nic odpudivého nebo negativního. Navíc 21 % firem výstřední vzhled kandidátů zcela akceptuje a dalších 58 % ho bere jako překážku pouze pro některé pozice.
Zohlednění povahy pracovní pozice
Personalisté v současnosti kladou mnohem větší důraz na kvalifikaci a skutečné schopnosti uchazečů. Jejich vzhled tedy není již tak zásadní. V některých odvětvích, včetně těch uměleckých či kreativních, se tetování dokonce vnímá jako projev kreativity.
Na druhou stranu u pozic, jako je úředník, obchodní zástupce či recepční, může být výrazná ozdoba stále překážkou, a to zejména kvůli zákazníkům. Pokud se tedy ucházíte například o práci asistentky jednoho z manažerů, je možné, že extravagantní tetování sníží vaši šanci na získání dané pozice.
Většina firem nemá striktní předpisy ohledně dress codu a tolerance tetování často závisí na postoji konkrétního nadřízeného. Zpravidla platí, že v konzervativních odvětvích, mezi které patří zejména zdravotnictví či finance, se klade větší důraz na seriózní vzhled bez výrazných ozdob. Pokud uchazeč získá pracovní místo, kde tetování není vítáno, je vždy lepší jej zakrýt.
TIP: Nevíte, jak se chovat na pohovoru? Podívejte se, jakým tématům a otázkám byste se měli určitě vyhnout. Vše jsme pro vás sepsali v našem článku zde.
Právní hledisko
Z pohledu pracovního práva mohou firmy stanovit podmínky „čisté kůže“, avšak pouze v odůvodněných případech. Často bývá obtížné najít hranici mezi oprávněným důvodem a neopodstatněnou diskriminací. Tetování samo o sobě není právně definované, s výjimkou zakázaných vyobrazení, jako jsou:
- rasistické motivy,
- pornografické či obscénní motivy,
- motivy glorifikující násilí,
- motivy spojené s extremistickými skupinami,
- motivy urážející národnostní nebo náboženské minority,
- motivy propagující nezákonné aktivity,
- vulgární nebo urážlivá hesla či slogany.
Výběr vrcholových manažerů
U manažerských pozic se kromě odborných znalostí a zkušeností zohledňují i měkké dovednosti, leadership a celkový profil osobnosti. Proces výběru bývá velmi komplexní – využívají se speciální diagnostické nástroje a metody k vytvoření detailního profilu uchazečů.
Několikaměsíční proces má zajistit, že vybraný kandidát bude nejen odborně, ale i osobnostně vhodný pro danou roli. Samotný vzhled uchazeče tedy není tak důležitý. Větší roli hraje jeho charisma, schopnosti a dovednosti. Pokud se ucházíte o práci v Pelhřimově na pozici manažera, zapracujte spíše na svém projevu než vzhledu.
První dojem a fyzický vzhled
Ačkoliv by neměly být rozhodující, první dojem a fyzický vzhled hrají během výběrového řízení svou roli. Personalisté sledují řadu aspektů od verbální i neverbální komunikace až po úpravu zevnějšku. Důležité je, aby uchazeč respektoval firemní image a kulturu.
U vyšších pozic se očekává reprezentativní vzhled odpovídající statutu společnosti. Ve většině případů jde především o vhodný dress code. Pokud tedy máte malé tetování na zápěstí, není třeba se hned strachovat. Mnohem menší šanci na získání dané pozice mají osoby s velmi extravagantním vzhledem.
TIP: Uvažujete o změně zaměstnavatele? Přihlaste se k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru – zcela zdarma.
Přihlásit se k odběru pracovních nabídek
Jak můžete sami vidět, zatímco dříve byl výstřední zevnějšek často překážkou při hledání zaměstnání, dnešní doba je mnohem vstřícnější. Přesto stále záleží na povaze konkrétní pozice a firemní kultuře zaměstnavatele. Klíčové jsou odborné a měkké dovednosti uchazečů, nicméně i první dojem a respekt k firemnímu dress codu mohou sehrát svou roli. Před pohovorem si tedy vždy nastudujte, kde o místo žádáte a co se od vás očekává.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…