Vybíráte dárky a hledáte dovolenou v pracovní době? Nepřehánějte to
Zaplatit účty, vybrat a objednat dovolenou, mrknout na sociální sítě nebo na vánoční dárky. Stále více s oblibou tyto činnosti vyřizujeme v pracovní době. Po práci chceme mít totiž volno a věnovat se příjemnějším věcem. Hodně z nás odsouvá ty činnosti, které počkat mohou, na dobu neurčitou. A bohužel pro zaměstnavatele jsou touto činností často i pracovní povinnosti. Podle průzkůmů se rezervacemi nebo on-line vybíráním vánočních dárků zabývá až 45 procent lidí v pracovní době.
V průměru se zaměstnanci věnují v práci soukromým aktivitám asi tak hodinu. Zaměstnavatelé tak často musejí přistoupit k monitorování pomocí speciálních programů. Jenže to jim je mnohdy dnes v době chytrých telefonů na nic. Zatímco na firemním notebooku si facebook nezapnete, na telefonu už to takový problém není. Firmy se proto začínají zajímat také o způsob monitorování mobilních zařízení. Stále více jich využívá řešení pro správu právě chytrých telefonů a tabletů. Jedná se samozřejmě převážně o pozice, kde je pracovním nástrojem počítač.
V tomto ohledu jsou na tom z hlediska zaměstnavatele nejlépe lidé ve věku kolem čtyřiceti let. Ti se snaží k soukromým účelům využívat pracovní dobu co nejméně. Mnohem uvolněnější jsou mladší lidé. Z výzkumů vyplývá, že až třetina mladých lidí (kolem třiceti let) si vyřizuje osobní věci v zaměstnání prakticky každý den. Každý druhý přiznává, že se po práci chce věnovat jiným věcem. Pro čtyřicátníky je důležitější efektivita práce, osobní věci si vyřizuje v práci pouze pětina.
Je na zaměstanavateli, jak moc bude tyto aktivity hlídat. Na druhou stranu, když bude svým lidem neustále stát za zády a kontrolovat je, tak to na dobré amtosféře moc nepřidá. Lidé nejsou roboti a občas si v práci prostě musejí dát přestávku. Někdo jde na cigárko a někdo si deset minut bude surfovat po internetu. Výsledek je v podstatě stejný. Pak zas zvládne svoje pracovní povinnosti v kratším čase. Regenarace a odpočinek by měl být součástí pracovní doby, ale třeba rozumný kompromis. Zaměstnavatel si musí pohlídat určitý rytmus práce, aby pak těch hodin strávených po soukormých záležitostech nebylo víc než těch pracovních.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…