Vystudovali jste humanitní obor a bojíte se, že vyděláte málo? Nemusí to být pravda
Máte titul z některého z humanitních oborů? Nebo právě jeden z nich studujete? Pak jste se už určitě setkali s poznámkou typu, že studenti humanitních oborů to pak mají těžké, nenajdou uplatnění v praxi, vydělají si málo peněz a svým kolegům z technických univerzit nesahají ani po kotníky. Navzdory faktu, že vysoké školy každoročně vyplivnou stovky absolventů humanitních oborů, nemusí to být tak úplně pravda. Alespoň v USA se odborníci shodují, že lidé s humanitním vzděláním vydělávají hodně peněz. A co je v USA, může být zanedlouho i u nás v České republice.
Jediný zádrhel je v tom, že lidé s humanitním zaměřením si musejí na své výdělky počkat. Technici a počítačoví experti mají vyšší příjem už mladí, ale kolem čtyřicátého roku se příjmy obou skupin vyrovnávají.
Jak ve svém sloupku na serveru ihned.cz uvádí Petr Kain, z dat Amerického úřadu pro sčítání lidu za rok 2017 vyplývá, že mladí absolventi technických oborů a počítačové vědy ve věku 23-25 let vydělávali na plný úvazek v průměru 61 744 dolarů ročně. Tedy o 37 procent víc, než na kolik si přišli stejně staří absolventi historie a sociálních věd (kam spadají například ekonomie, sociologie či politologie). V době, kdy dosáhnou věku čtyřiceti let, se roční výdělky inženýrů a počítačových specialistů vyšplhají v průměru až na 124 458 dolarů. V porovnání s jejich prvním platem jde o dvojnásobnou sumu, což je na první pohled velmi slušný výsledek. Jenže absolventům humanitních oborů rostou jejich výdělky ještě výrazněji. Průměrný roční výdělek mužů s magisterským titulem v některém z humanitních oborů je ve věku čtyřiceti let 111 154 dolarů. A třeba absolventi historie nebo některé ze sociálních věd si ročně přijdou na 131 154 dolarů. Vydělají tak více než trojnásobek svého nástupního příjmu.
To samé platí i o vysokoškolačkách. Ve věku 23 až 25 let vydělávají absolventky oborů STEM o polovinu víc než stejně staré ženy s humanitním vzděláním. Když ale dosáhnou věku 38 až 40 let, přinesou si domů už jen o desetinu více peněz.
Příčinou je fakt, že technické obory jdou rychle kupředu a jejich absolventi se musí neustále učit novým věcem. Firmy tedy potřebují mladé absolventy s čerstvými znalostmi a dokážou je dobře zaplatit. Jenže postupem času přijd na řadu tvrdá konkurence a novinky, se kterými ne každý drží krok a platy těchto lidí rostou pomaleji.
Narozdíl od toho si humanitně vzdělaní lidé na svůj úspěch musejí trochu počkat, ale ve velké míře se uplatňují v manažerských a obchodních pozicích. Humanitní vzdělání je totiž dokáže lépe připravit. Mají kreativní přístup k lokálním i světovým problémům, kritické myšlení a umějí si vytvořit vlastní názor. A to se personalistům líbí. Absolventi humanitních oborů jsou adaptabilnější, umí pracovat v týmu. Studium společenských věd nabízí možnost rozhlédnout se po světě, poznat ho a teprve pak se rozhodnout pro vlastní zaměření.
Načerpejte další informace
Co dělat, když dostanete vytýkací dopis?
Obdrželi jste vytýkací dopis a nevíte, co to pro vás znamená? Nebojte se, ne vždy musíte očekávat výpověď. Poradíme vám, jak ji ale případně zvrátit a také se dozvíte, jak se lze bránit…
Nyní prostě stonat nemůžu! Jak se nenakazit, když všichni kašlou
Období respiračních onemocnění obvykle začíná na konci září a trvá až do jarních měsíců. Během této doby je náš organismus vystaven nadměrnému množství bakterií a virů, které jsou všude…
Pevná nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?
Každému pracovníkovi vyhovuje jiná pracovní doba. Někdo dělá ve směnném provozu, někdo formou krátký/dlouhý týden a jiný má jasně stanovenou pracovní dobu. Dnes si rozebereme, jaký je…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…