Zlepší tykání vztahy na pracovišti?

Je lepší i v práci se všemi tykat nebo vykat? Asi se shodeme na tom, že záleží na firmě i na lidech. Někde to může být přínosem, jinde je to nevhodné. Právě tak je to i o lidech, někteří toho nezneužijí a svého šéfa mají za autoritu, i když si tykají, jinde se to zvrtne. Tykání je zkrátka v našich zeměpisných šířkách výrazem blízkých vztahů. V pracovním a obchodním styku může tykání usnadnit komunikaci, na druhou stranu může svádět k důvěrnostem. Nabízí ho vždy společensky významnější osoba - žena muži, nadřízený podřízenému, starší mladšímu. Není však vhodné, aby ho žena nabízela nadřízenému. Tykání mezi šéfem a podřízeným může být i na škodu - může skrývat snahu získat výhody. Tykání mezi muži a ženami v zaměstnání, pokud ho vyžaduje nadřízený, může vypadat i jako sexuální harašení.
"Kdo si nebude s kolegy tykat, izoluje se. A to nedělají lidé, které potřebujeme," říká šéf skupiny Schwarz Klaus Gehrig, která provozuje obchody Kaufland a Lidl i v Česku. "Doporučení" se týká zhruba 375 tisíc zaměstnanců po celém světe. A tak zhruba 19 tisíc zaměstnanců obchodních řetězců Kaufland a Lidl v Česku si musí zvykat na novou atmosféru v práci. Vedení totiž prosazuje, aby si všichni zaměstnanci tykali a oslovovali se křestním jménem. Uvádí to server aktualne.cz.
Gehrig v březnu rozeslal kolegům ve firmě mail, že ho kdokoli z firmy má nově oslovovat křestním jménem. "Ahoj, Klausi" mu tak má říkat i vrátný.
Změna už dorazila i do českých prodejen. "Tykání jsme zavedli v polovině dubna," potvrzuje pro aktualne.cz Zuzana Holá, mluvčí českého Lidlu.
Lidé si prý změnu pochvalují
I české vedení Lidlu si přeje tykání a zaměstnancům se v dopise představuje jen podle křestních jmen. I české vedení Lidlu si přeje tykání a zaměstnancům se v dopise představuje jen podle křestních jmen. Lidé si prý změnu pochvalují. "Na základě reakcí kolegů lze říci, že tykání bylo pro většinu zaměstnanců příjemnou změnou, díky níž je vzájemná komunikace věcnější a otevřenější," říká Holá.
Tykání je však podle vedení dobrovolné. Z Gehrigových slov je ale patrné, že lidé, kteří na novou firemní kulturu nepřistoupí, to nemusí mít jednoduché. "Kdo si nebude s kolegy tykat, izoluje se. A to nedělají lidé, které potřebujeme," řekl deníku FAZ.
Další články
Supermarkety budou mít o svátcích zavřeno. Libí se to zaměstnancům? (Následující článek)Umíte číst mezi řádky náborových inzerátů?
Co už je sexuální harašení? Vtipy, poplácání nebo vyzývavé pohledy... (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce