Jaké profese táhnou a stojí se na ně fronty?

Ačkoli firmy hlásí nedostatek pracovníků a některé volají po usnadnění jejich dovozu, jsou profese, kde těžko volné místo seženete. A o jaké pracovní fleky se Češi nejvíc rvou? Kupodivu to nejsou dobře placené manažerské posty ale jednoduchá práce se mzdou mnohdy pod celorepublikovým průměrem. Uvádí to server Penize.cz.
Data společnosti LMC, která provozuje pracovní portály ukazují, že lidé mají největší zájem o místo vedoucího prodejny. Na každý z inzerátů, které byly vystavené k 16. srpnu a ve kterých firmy sháněly tyto zaměstnance, zareagovalo v průměru osmdesát osob. „Je to zřejmě tím, že na nižších pozicích pracuje opravdu velký počet lidí, hlavně prodavačů a prodavaček. Ti se po nějaké době logicky chtějí posunout výš,“ předpokládá analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský.
Kromě touhy povýšit, můžou pracovníky obchodů lákat i lepší výdělky. Podle Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV), který zpracovává společnost TREXIMA, činil loni medián mezd prodavaček 14 620 korun měsíčně. A to mluvíme o částce před srážkami. Například bezdětné prodavačce by tedy podle kalkulačky na webu Peníze.cz přišlo na účet jen 12 142 korun.
Oproti tomu „vedoucí pracovních týmů v prodejnách“ si podle ISPV vydělají 22 568 korun hrubého měsíčně, tedy o 54 procent více. Tato částka už odpovídá celorepublikovému mediánu hrubé mzdy, který loni činil 22 971 korun měsíčně.
Administrativa - populární mezi absolventy
Velmi populární je mezi uchazeči o zaměstnání také administrativa. Kromě profese asistentky nebo recepční sem patří i pozice s moderními názvy jako office manažer nebo pracovník back office.
Proč lákají uchazeče právě tato místa? Ve srovnání s jinými obory toho zde podniky požadují relativně málo – většinou stačí příjemné vystupování, dobré komunikační schopnosti, základní operace na počítači a v některých případech angličtina.
Zaměstnání v administrativě je populární například mezi čerstvými absolventy vysokých škol, zvláště humanitních či ekonomických fakult. Pokud jim chybí praxe v oboru, tak se často na odbornější místo vůbec nedostanou.
Láká i zkrácený úvazek
Pro nabídky zaměstnání na recepci, ale i třeba v call centru je navíc typický mnohem vyšší podíl částečných úvazků – třeba call centra je podle Dombrovského inzerují až u poloviny pozic. „To má na počet reakcí velký vliv, hlásí se tam i lidé, kteří nemohou trávit v práci osm hodin denně. Je to benefit, který hrozně láká,“ vysvětluje analytik LMC. Kdo hledá částečný úvazek, má navíc stále poměrně málo příležitostí.
Masový zájem o administrativu potvrzují i statistiky Úřadu práce ČR. V červenci bylo na jednotlivých pobočkách zaregistrováno 29 320 lidí, kteří stáli právě o takovou práci.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…