Dvě stejně dobré pracovní nabídky? Poradíme, podle čeho se rozhodnout

Dnes rozhodně není o práci nouze. Kdo chce pracovat, volné místo najde. A když se hodně zadaří, můžete dokonce najít i dobré místo v oboru, který by vás bavil. A když se zadaří ještě víc, můžete dostat nabídky dokonce dvě. A to pak může být problém. Kterou si vybrat? Zkuste si položit následující otázky, mohly by vám pomoci tuto úlohu s úspěchem rozlousknout.
1. Peníze až na prvním místě. Srovnejte si nabídky, ale nekoukejte jen na výši platu. Zjistěte si, jestli firmy nabízejí nějaké bonusy, třeba v podobě příspěvků na nejrůznější pojištění, na telefon, dojíždění či stravenky. Tyto položky mohou být poměrně významným finančním doplňkem výplaty.
2. Bude mě to bavit? Další neméně důležitý bod. Pokud vás práce nebaví, tak by výplata musela být sakra dobrá, abyste ji chvíli vydrželi dělat. Mrkněte na to, jak moc volnou ruku budete mít například v plnění nejrůznějších úkolů, jaká je firemní strategie, co přesně se od vás očekává, co přesně budete dělat. Zní to banálně, ale spousta lidí je pak samotným pracovním procesem překvapená.
3. Dojíždění. Pokud obě nabídky pocházejí z podobně vzdáleného místa, tak vám odpověď na tuto otázku situaci nevyřeší. Ale pokud je jedna z nabídek dál a vy strávíte dojížděním mnohem víc času, buďte si jistí, že vás to za chvíli začne otravovat. Proto zvolte práci, která je blíže.
4. Zeptejte se, jaký je v práci kolektiv. Hodně se dá poznat i z toho, jak často se tam lidé mění. Pokud zůstávají, pravděpodobně tam bude fajn parta. Pokud to jde, tak si to zjistěte, protože špatné vztahy na pracovišti dovedou pořádně otrávit život.
5. Sedí vám šéf? To je hodně důležité. Měl by ve vás budit důvěru i respekt. Pod ním i pro něj budete pracovat osm hodin denně, musíte s ním vycházet dobře. Je těžké to odhadnout po jednom setkání, ale nějaký dojem na vás udělá každý.
6. Určitě si zjistěte co nejvíce informací o firmě. Dnes je spousta věcí možné dohledat na internetu, můžete se poptat a také jste se tam už určitě byli podívat, třeba při pracovním pohovoru. Vzpomeňte si, jaká tam byla atmosféra. Jestli byli lidé, co tam pracují, dobře naladění, příjemní a v pohodě. Pak je velká šance, že se tam v pohodě budete cítit i vy.
7. Zajímejte se i to, jakou vám firma nabídne smlouvu. Jestli je šance, že získáte smlouvu na dobu neurčitou. Jistoty se zkrátka počítají.
8. Zkuste se trochu spolehnout na svůj instinkt. Ten většinou nelže. Jedna nabídka se může tvářit naprosto perfektně, u té druhé bude něco pokulhávat a vám se přesto bude líbit víc. Někdy jsou věci mezi nebem a zemí, tak se zkuste na svůj šestý smysl spolehnout. Nakonec...od čeho existuje zkušební doba...
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…