Firmy shánějí zaměstnance. Jsou ale ochotné i dobře zaplatit?
Jak je to s ekonomickou aktivitou české populace a mírou nezaměstnanosti? Podle statistik lze říci, že jsme na tom poměrně dobře. Míra nezaměstnanosti se pohybuje okolo 3 %. V některých oborech se dokonce objevuje nedostatek pracovních sil, a tak firmy usilovně shánějí pracovníky. Co to znamená pro zaměstnance?
Nízká míra nezaměstnanosti
Podle Českého statistického úřadu míra nezaměstnanosti v únoru 2024 činila 2,7 %, přičemž se meziročně zvýšila o 0,2 procentního bodu. Mezi nezaměstnanými je více žen než mužů. Průměrný věk nezaměstnaných je 42,9. Průměrná délka evidence nezaměstnaných na úřadě práce je 475 dní a také roste počet uchazečů, kteří jsou v evidenci déle než 12 měsíců.
V mezinárodním srovnání jsou hodnoty v České republice nejnižší v celé Evropské unii. V březnu 2024 pak nezaměstnanost oproti únoru téhož roku klesla ve všech 14 krajích, nejvíce na Vysočině, stejně tak jako v Jihočeském a Jihomoravském kraji.
Počet volných pracovních míst, evidovaných Úřadem práce, je nejnižší od roku 2018. Nejmenší míra nezaměstnanosti byla v Praze (2,8 %), v kraji Zlínském, Plzeňském a Pardubickém a na Vysočině (3,1 %). Oproti tomu počet nezaměstnaných vzrostl v Olomouckém kraji.
TIP: Platí vám v práci málo? Inspirujte se v našem článku, jak si říct o zvýšení mzdy.
Firmy musí o kvalifikované zaměstnance bojovat
To, že je u nás nezaměstnanost poměrně nízká, by mohlo být dobrou zprávou pro zaměstnance. V oborech, v nichž je poptávka po pracovní síle, může dojít ke zvýšení mezd. Firmy přitom musejí o kvalifikované pracovníky bojovat, protože je jich na trhu nedostatek.
Nabízejí proto atraktivnější pracovní podmínky v podobě různých benefitů – na jejich nabídku se podívejte zde. Zároveň může docházet ke zlepšení firemní kultury, kdy se firmy snaží zpříjemnit pracovní podmínky zaměstnancům, aby si je udržely.
Nízká míra nezaměstnanosti ale také vede k nárůstu fluktuace, protože pro pracovníky je snadnější si najít novou práci s lepším výdělkem. Pro firmy to ale znamená zvýšení nákladů na nábor a zaškolení nových pracovníků.
Trh práce si v tomto roce prochází změnami
Druhé čtvrtletí roku 2024 je ve znamení mírného růstu počtu zaměstnavatelů, kteří hodlají nabírat nové zaměstnance, řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika. Dopady pandemie covidu-19 jsou na ústupu a do pracovního trhu se promítají nová očekávání zaměstnanců.
Trh práce se mění i v souvislosti s využíváním digitalizace, robotizace a umělé inteligence. To má vliv i na klíčové vlastnosti, které se od zaměstnanců požadují. Jsou to především učenlivost, flexibilita a ochota se přizpůsobit.
Jsou zaměstnavatelé ochotni za práci dobře zaplatit?
Zaměstnavatelé projevují největší zájem o skladníky, řidiče nákladních automobilů, kuchaře nebo uklízeče. Hojně nabízejí také práci na stavbě. I nabídka pracovních nabídek v inzerátech je v podobném duchu. V těchto oborech lidé snadněji práci naleznou.
Průměrná hrubá měsíční mzda pro rok 2024 je ve výši 43 967 korun. Oproti loňskému roku se zvýšila asi o 3 643 koruny. Přestože mají firmy někdy problém nové zaměstnance sehnat, k navýšení mzdy to kolikrát bohužel nevede.
Žádané profese, jako je uklízečka či kuchař, nepatří mezi ty nejlépe honorované. U nich se hodinová mzda pohybuje okolo 120 korun, což odpovídá měsíční hrubé mzdě cca 20 000 korun. Při současných cenách energií a potravin se jedná o velmi nízké ohodnocení práce.
Na jedné straně si firmy stěžují na malý zájem o nabízené pracovní pozice, na straně druhé ale stojí nízká mzda. Právě ta může české zaměstnance od přijetí manuální práce odrazovat.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…