Jak je to vlastně s dovolenou? Může nám ji zaměstnavatel nařídit?

Blíží se léto a už jste docela unavení, tak jste si naplánovali zaslouženou dovolenou. Ale ouha, váš zaměstnavatel vám vybraný termín neschválil... Bohužel, má na to nárok. A jak to vůbec s dovolenou je? Co když jste neodpracoval celý kalendářní rok? Na kolik dnů máte nárok?
Dovolená za kalendářní rok její poměrná část
Zaměstnanec, který odpracuje u svého zaměstnavatele celý kalendářní rok, má nárok na vyčerpání celé stanovené dovolené. Avšak zaměstnanec, který odpracoval u svého zaměstnavatele pouze určitou dobu kalendářního roku, nemá nárok na celou dovolenou, ale jen na její poměrnou část. Rozhodující dobou pro uznání dovolené je minimálně 60 dní trvání nepřetržitého právního poměru.
Poměrná část dovolené je jedna dvanáctina Vaši dovolené za každý celý odpracovaný kalendářní měsíc. Poměrná část dovolené, tedy jedna dvanáctina vám také náleží u nového zaměstnavatele. Ale pouze za podmínek, že mezi zaměstnavateli plynule přejdete, co znamená, že zaměstnání na sebe navazuje.
Kolik dní je dovolená?
Délka dovolené za kalendářní rok činí nejméně 4 týdny. Avšak jsou i výjimky například u zaměstnanců státních podniků, obcí, kraje, rozpočtových a příspěvkových organizací platí, že mají nárok na 5 týdnů dovolené v kalendářním roce a dále pedagogičtí pracovníci a akademičtí pracovníci vysokých škol, které mají nárok na 8 týdnů dovolené v kalendářním roce.
Dovolená za odpracované dny
Zaměstnanci během kalendářního roku nemusí vzniknout nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo na její poměrnou část. A to z toho důvodu, že u stejného zaměstnavatele nepracoval minimálně 60 dní. Ale i přesto mu náleží dovolená za odpracované dny v poměrné části jedné dvanáctiny za kalendářní rok za každých odpracovaných 21 dní v daném kalendářním roce.
A jak můžete dovolenou čerpat?
V České republice dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel, podle písemného rozvrhu čerpání dovolené, tak aby mohla být čerpána v celku a do konce kalendářního roku, ve kterém vznikl nárok na dovolenou. Při čerpání dovolené je důležité přihlížet k provozním potřebám zaměstnavatele, ale také k oprávněným zájmům zaměstnance (například čerpání dovolené v létě rodičům s dětmi). Pokud je dovolené čerpána ve více částech, zaměstnavatel musí poskytnout zaměstnanci nejméně dva týdny dovolené v celku. Zaměstnavatel musí určenou dovolenou oznámit zaměstnanci minimálně 14 dní předem.
Zaměstnavatel může dovolenou určit, i když zaměstnanec nesplnil podmínky pro vznik dovolené. Pouze však za situace, kdy se dá předpokládat, že zaměstnanec veškeré podmínky do konce roku, případě skončení pracovního poměru splní.
Pokud nastane situace, že zaměstnavatel musí zrušit svému zaměstnanci určenou dobu dovolené nebo ho z dovolené odvolá, je mu povinen nahradit veškeré náklady, které mu bez jeho zavinění vznikly.
Pokud nastane situace, že zaměstnavatel nemůže dovolit svým zaměstnancům vyčerpat dovolenou v daném kalendářním roce z naléhavých provozních důvodů nebo z důvodů překážek na straně zaměstnance, je povinen ji zaměstnanci určit do 30. června následujícího roku, tak aby byla dovolená vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Pokud tak neučiní, má zaměstnanec právo určit si nárok čerpání dovolené a písemně jej oznámit zaměstnavateli minimálně 14 dní předem.
Hromadné čerpání dovolené
Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací a se souhlasem rady zaměstnanců určit hromadné čerpání dovolené, jen jestliže je to nezbytné z provozních důvodů; hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než 2 týdny a u uměleckých souborů 4 týdny.
Náhrada za dovolenou
Pokud čerpáte svou dovolenou, máte nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Pokud skončíte pracovní poměr a nemáte vyčerpanou dovolenou, na kterou máte nárok, náleží Vám náhrada mzdy nebo platu za tuto nevyčerpanou dovolenou ve výši průměrného výdělku.
Pokud si plánujete dovolenou, domluvte se nejdříve s vaším zaměstnavatelem, a nechte si raději vše 5 x potvrdit, aby pak například nedošlo k situaci, že si rezervujete letenky, objednáte hotel a pak nastane situace, že vám zaměstnavatel Vaše vysněné volno neschválí.
Další články
Teambuilding je pro mě horor! Jak ho přežít? (Následující článek)Umíte číst mezi řádky náborových inzerátů?
Rozmysleli jste si nástup do práce? Pozor, může vás to něco stát (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce