Je lepší šéf člověk nebo robot? Polovina zaměstanců věří spíše umělé inteligenci

Nedůvěřujete příliš svému šéfovi? Asi nejste sami, alespoň podle průzkumu AI at Work, který mapuje využití umělé inteligence (AI) na pracovišti, lidé mají větší důvěru k robotům než ke svým nadřízeným. Zaměstnanci přijímají umělou inteligenci s optimismem a mají menší strach o svou práci. V současné době už v nějaké formě s umělou inteligencí pracuje více než polovina zaměstnanců. Přitom před rokem to bylo jen 32 %.
Využívání robotů je v každém koutu světa jiné. Třeba v Číně pracuje s umělou inteligencí 73% dotázaných, v Indii je to 77 %. Oprotitomu například ve Francii je to 32% a v Japonsku 29 %.
Podle výsledků studie přijímá 65 % respondentů roboty jako své spolupracovníky velmi dobře. Menší důvěru v roboty mají ve vyspělých zemích; kromě Francie a Japonska to platí i pro USA, Velkou Británii, Austrálii a Nový Zéland.
To, jak umělá inteligence proniká do pracovního prostředí, se odráží i na vztazích podřízených s jejich šéfy. Celých 64 % účastníků průzkumu robotům důvěřuje více než svým nadřízeným a v případě problémů se polovina z nich obrátí s žádostí o radu a pomoc spíš na robota než na svého manažera.
Podle vyjádření dotazovaných je tomu tak proto, že roboti poskytují objektivní a nezkreslené informace, lépe řídí práci dle harmonogramů a termínů, lepší jsou i v rozpočtech.
Na druhou stranu zase ale robotům chybí empatie, schopnost vcítit se do problémů zaměstnanců a nevynikají ani ve vytváření firemní kultury.
Průzkum ukázal, že ve využívání umělé inteligence v práci je ještě stále co vylepšovat. Pracovnící by uvítali co nejjednodušší uživatelské technologie. Obávají se také o svou bezpečnost a soukromí.
Zaměstnanci však vesměs doufají, že je umělá inteligence postupně osvobodí od rutinních úkonů. Manažeři tak postupem času budou muset klást důraz na to, aby zaměstnanci využívali své měkké dovednosti a kreativitu a technické detaily nebo rutinní provoz přenechali robotům.
Studie AI at Work byla provedena v červenci a srpnu 2019 mezi 8 370 zaměstnanci, manažery a specialisty na personalistiku (lidské zdroje) v 10 zemích. Zúčastnili se jí zaměstnanci všech věkových kategorií pracující v klasickém zaměstnaneckém poměru na plný úvazek. Vlastní dotazování provedla společnost Savanta.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…