Jste doma s dítětem? Makáte za padesát tisíc měsíčně

Jste doma na rodičovské "dovolené" a máte pocit, že jste k ničemu? Že abyste byl plnohodnotným člověkem, musíte honit kariéru a chodit do práce? Trochu vám zvedneme sebevědomí. Vaše práce kolem dítěte a domácnosti má hodnotu 51 tisíc korun měsíčně. Spočítali to lidé z Rodinného svazu České republiky. Chtějí tak poukázat na to, že se tato práce ve společnosti podceňuje. Přepočetli jednotlivé činnosti jako péči o dítě, vaření či úklid na komerční ceny a dospěl k částce 51 000 korun měsíčně při 20 pracovních dnech.
Realita je však taková, že když rozpočítáte rodičovský příspěvek, na hodinu to rodiči dělá 26 korun a pokud je doma s dětmi 3 roky, tak dokonce 10 korun na hodinu. Je jasné, že takovéhle propočty jsou trochu mimo mísu, protože u rodičovství je nejdůležitější ten vztah mezi rodičem a dítětem, tvůrci propočtu však chtěli poukázat na to, jak je péče matek a otců o rodinu nedoceněná a jak malou společenskou prestiž má navzdory důležitosti kvalitního rodinného zázemí a výchovy pro celou společnost.
Ve společnosti bohužel stále převládá vnímání lidí na „rodičovské dovolené” jako ujídačů dávek ze státního rozpočtu. To pak s sebou nese pokles sebedůvěry matek, což se ukazuje především při otázkách potenciálních zaměstnavatelů. Když se pak personalista ženy zeptá, co minulé tři roky dělala, odpovídá, že vlastně nic, že byla doma s dětmi.
Podle dětské klinické psycholožky a rodinné psychoterapeutky Ludmily Trapkové přitom fungování rodiny zcela zásadně ovlivňuje zdravý vývoj jedince, jeho schopnost založit rodinu a vychovat vlastní děti k plné dospělosti. V posledních letech vnímá oslabování mateřství, přirozeného instinktu přizpůsobovat se dítěti. Tlak společnosti na to, aby si ženy hlavně užívaly života a budovali kariéru, není v zájmu dětí, ale dospělých.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…