Jste na nemocenské a neléčíte se? Dost riskujete

Simulovat se moc nevyplácí, obzvlášť, když máte neschopenku a neléčíte se nebo nedodržujete vycházky. Kontroly totiž opravdu chodí a jen od letošního ledna zkontrolovali pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení 118 419 lidí na neschopence. A ve 2 594 případech tam byl nějaký problém a došlo k postihu za nedodržování lékařem stanoveného režimu léčby. Nejvíce se simulovalo v Plzeňském kraji (391), naopak nejméně v Jihočeském kraji (54). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení.
Pokud jste nemocní a jdete na pracovní neschopnost, nezbývá nic jiného, než dodržovat režim. Kontrolovat vás může i zaměstnavatel. A to v průběhu počátečních čtrnácti dnů pracovní neschopnosti, včetně těch prvních tří, za které se náhrada mzdy nevyplácí. O kontrolu může požádat i pracovníky správy sociálního zabezpeční. Ti vás mohou kontrolovat kdykoliv během doby, kdy jste na neschopence.
Na nefungující zvonek se nevymluvíte
Musíte se zdržovat na místě, které jste uvedli a vycházky se také vyplatí přesně dodržovat. Lékař vám může udělit maximálně šest hodin denně. Léčit se můžete klidně u příbuzných či na chatě. Počítejte ale s tím, že právě tam vás bude kontrola hledat. Adresu, na které se léčíte, můžete dodatečně změnit. Musíte to ale předem oznámit ošetřujícímu lékaři. Vaší povinností přitom je, kontrolu umožnit. V praxi to znamená zajistit, že kontrola bude mít šanci vás v místě pobytu najít – ujistit se, že máte funkční a zřetelně označený zvonek, případně jmenovku na dveřích od bytu. Snížit nebo odebrat nemocenskou může sociálka právě i za neposkytnutí součinnosti.
Můžete přijít o nemocenskou a ještě platit pokutu
V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Pak musíte jít celou věc vysvětlit ošetřujícímu lékaři. Ten posoudí, jestli vaše pracovní neschopnost trvá. Vysvětlení, osobní či písemné, bude chtít i okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud sociálka vaše vysvětlení neuzná, rozjede se správní řízení. To může ve výsledku znamenat krácení nemocenské nebo jej odebrání až na sto kalendářních dní. Tomu, kdo léčebný režim porušuje opakovaně nebo zvlášť závažným způsobem, hrozí také pokuta až 20 tisíc korun. Podle České správy sociální zabezpečení jde ale spíše o ojedinělé případy.
Další články
Teď prostě stonat nemůžu! Jak se nenakazit, když všichni kašlou (Následující článek)Dobrá zpráva: Firmy letos plánují zvyšování platů i zajímavé bonusy
Firmy shánějí zaměstnance a jsou ochotné i dobře zaplatit (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce