Karenční doba bude platit už jen několik týdnů, první tři dny už nebudete stonat zadarmo

Od prvního července se změní pravidla ohledně neschopenek. V případě nemoci byste neměli tratit tolik jako doteď. První tři nemoci už totiž nebudou bez peněz. Zrušení karenční doby je tak definitivně schváleno. Kolik peněz první tři dny nemoci na neschopence dostanete?
První tři dny se tak od poloviny roku 2019 začnou počítat stejně, jako v této době čtvrtý až čtrnáctý den pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé tedy lidem zaplatí 60 procent takzvaného vyměřovacího základu – což je hrubá mzda zkrácená takzvanými redukčními hranicemi.
Lidem, kteří pracují na směny, se do prvních tří dnů se počítá maximálně 24 hodin naplánovaných směn. Počínaje 25. hodinou tedy začne nemocný zaměstnanec dostávat náhradu mzdy, přestože – kdyby měl podle plánu tři desetihodinové směny – ho to zastihne ještě uprostřed té třetí.
Mezi pracovní dny se počítají i svátky, pokud by zaměstnanec šel v tento den jinak do práce.
Karenční doba se netýkala nařízené karantény. Ta byla výjimkou, při níž lidé dostávali peníze hned od začátku pracovní neschopnosti.
S průměrnou mzdou si tedy od července polepšíte o 2400 korun.
Nemocný zaměstnanec s průměrnou mzdou kolem 32 tisíc korun hrubého měsíčně dostane celkem o skoro 2400 korun víc než nyní – přesně 795 korun za každý z prvních tří dnů pracovní neschopnosti. V porovnání s tím, kolik by si vydělal bez nemoci, je to sice málo, ale pořád o dost lepší než nic.
Pokud má někdo výplatu 20 tisíc korun měsíčně, dostane od července při nemoci o 1500 Kč víc než nyní. A člověk s nadprůměrnou mzdou 50 tisíc korun získá při nemoci o 3300 Kč navíc asi 1101 Kč za den.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…