Máte periodu? Vezměte si dva dny volno- samozřejmě placené

Silné bolesti, únava, nekomfort - prostě menstruace. To zná každá žena. Dny, kdy se dostaví, nejsou nic příjemného. Přesto jde stále o jakési společenské tabu a ženy se vlastně chovají, jakoby se nic nedělo. Některé z nich přitom trpí silnými bolestmi, které je vyřazují z běžného života. Zaměstnavatelé v některých zemích berou nevyhnutelné ženské problémy v potaz a snaží se zaměstnankyním toto období co nejvíc ulehčit.
Máte periodu? Máte nárok na jeden až dva dny plně placeného volna každý měsíc. To je běžná praxe v některých asijských zemích. Zaměstnavatelé se tak snaží pracovnice motivovat k vyšším výkonům, které během periody zkrátka nepodávají. Stačí, aby přinesly potvrzení od lékaře, a mohou si nejhorší chvilky odbýt v pohodlí domova, aniž by přišli o plat nebo klasickou dovolenou. Uvádí to server tn.cz.
Metodu, která je běžná například v Číně, Japonsku, Indonésii, Jižní Koreji nebo Taiwanu, teď začínají přebírat i některé evropské firmy a začínají o ní uvažovat i ve Spojených státech, uvádí CNN. Do praxe ji v nejbližší době plánuje zavést třeba firma Coexist v Bristolu v Británii.
"Za dobu, co firmu vedu, už jsem viděl spoustu zaměstnankyní, jak se kroutí kvůli bolestem, které jim menstruace způsobuje. Domů ale nejdou, protože menstruace není klasifikována jako nemoc," řekl pro web Guardian ředitel společnosti Coexist Bex Baxter. "Není to ale spravedlivé. Pokud někoho něco bolí, bez ohledu na to, jaký druh bolesti to je, podporujeme ho v tom, aby šel domů," dodal Baxter.
Menstruace je přirozená věc, která je neodmyslitelně spjata s každou ženou. "Nemohou za to a je hloupost si myslet, že když si vezme volno, udělá méně práce. Naopak je prokázáno, že v období těsně po periodě, jsou ženy až třikrát produktivnější," vysvětlil ředitel.
Ohledně menstruačního cyklu stále platí určité tabu. Ženy se proto bojí přiznat, že mají bolesti právě kvůli periodě. Mají totiž pocit, že je to v očích mužů i jiných žen degraduje. To chtějí ale ve firmě změnit. "Kdyby měli menstruaci muži, takové pravidlo by platilo už dávno,"zakončil Baxter.
Také italští poslanci mají v současné době na stole návrh na zavedení nároku na volno pro ženy, které zrovna mají své dny. Tři dny v měsíci by nemusely chodit do práce ty, které trpí na bolestivou menstruaci. Pokud Italové nová pravidla pro zaměstnance schválí, stanou se první západní zemí, která „menstruační volno“ zavede.
V Česku bohužel nic podobného není a v nejbližší budoucnosti se o tom ani neuvažuje. Ženy tak mohou bolestivou menstruaci buď přetrpět v zaměstnání, nebo si vzít dovolenou či nemocenskou, tím ale přicházejí o peníze.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…