Moderní technologie ke shánění práce Češi ještě tolik nevyužívají

Když hledáte práci, poptáte se známých, pročtete inzeráty... Mladí už začínají využívat k hledání i moderní technologie. Ale v porovnání s cizinci ještě stále Češi pokulhávají. Ukazují to čerstvá data náborové společnosti ManpowerGroup. Z výzkumu mezi 18 000 respondenty z 23 zemí ve věku 18 až 65 let vyplynulo, že Češi jsou ve využívání nových způsobů při hledání práce v porovnání s cizinci konzervativní. Zatímco ve světě hledá práci na sociálních sítích třetina uživatelů, v Česku je to jen čtvrtina. Přes mobilní aplikaci si za hranicemi nachází zaměstnání téměř pětina lidí, ale u nás to je necelá desetina.
Také v ostatních způsobech moderní komunikace jsou Češi trochu pozadu, například do chatu na webových stránkách firmy se ve světě zapojuje 11 procent uchazečů, zatímco v Česku to je sedm procent. Rozdíl je vidět i při hledání práce pomocí virtuální asistentky. Zatímco ve světě ji oslovuje pět procent lidí, v Česku jsou to jen tři ze sta.
Češi si stále ještě velmi potrpí na osobní pohovory. Ze všech uchazečů mu dává přednost třetina Čechů, mezi tzv. časnými uživateli technologií (early users) je to jen čtvrtina lidí.
Časní uživatelé jsou přitom podle společnosti ManpowerGroup hlavně mladí lidé, kteří při hledání práce za posledních šest měsíců využili alespoň tři druhy technologií (např. aplikace v chytrých telefonech, inzeráty v sociálních médiích, virtuální veletrh práce, komunikaci prostřednictvím SMS, videopohovor, chat na webových stránkách zaměstnavatele, herní či dovednostní test nebo hlasové vyhledávání s pomocí virtuální asistentky).
Náklonnost mladých lidí k technologiím je patrná i z dat o hledání práce přes inzerát uveřejněný na sociálních sítích.
Zatímco z běžné populace zareaguje na nabídku zaměstnání zveřejněnou na síti čtvrtina Čechů, mezi časnými uživateli to jsou dvě třetiny uchazečů, tedy téměř třikrát tolik lidí.
V porovnání s obyvateli ostatních států však Češi obecně ve využívání technologií pokulhávají. Zatímco ve světě se do kategorie časní uživatelé technologií vejde 11 procent uchazečů, v Česku je to jen pět procent. Česká republika se tak spolu s Kanadou a Japonskem (tři procenta) dělí o poslední příčky v žebříčku.
Nejotevřenější novým technologiím jsou naopak lidé v Malajsii, kde se do kategorie časných uživatelů vejde 22 procent obyvatel. Druzí nejkreativnější jsou Brazilci a třetí Kolumbijci.
Zdroj: aktualne.cz
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…