Může vám vytetovaná lebka na zátylku přinést výpověď? Jak kde...

Piercing, potetované tělo, extravagantní účes. Před čtvrtstoletím byste s těmito ozdobami v České republice moc dobrou práci asi nenašli. Tenkrát ostatně stačily jen trochu delší vlasy. Dnes už je situace úplně jiná, většině Čechů nyní podobné ozdoby na pracovišti nevadí, negativně je u svých kolegů hodnotí pouze 16 % oslovených. Poměrně vstřícní jsou i sami zaměstnavatelé. Ve 21 % firem výstřední vzhled kandidátů personalistům nevadí vůbec, v dalších 58 % je překážkou pro přijetí pouze na některé pozice. Jen 18 % zaměstnavatelů uchazeče s výraznými ozdobami těla důsledně odmítá. Vyplývá to z průzkumu kariérního portálu Jobs.cz, do něhož se zapojilo 1703 lidí, a ze souběžného šetření mezi 169 firmami.
Personalisté prý v dnešní době mnohem více dají na kvalifikaci a skutečné schopnosti uchazečů, jejich vzezření či ochota působit konformně již většinou nejsou příliš důležité. Naopak jsou pozice, kdy se tetování bere jako sklon ke kreativitě a schopnosti mít jiný názor. V umělecké branži rozhodně na překážku není. Jako úředník, obchodní zástupce ale i třeba recepční už s ním problém mít můžete.
Samozřejmě záleží na pozici
Personalisté velmi často (58 % firem) posuzují vzhled uchazečů pouze u některých z obsazovaných pozic. Například v obchodním zastoupení by nápadné tetování nebo výrazné náušnice ještě stále mohly vadit. I tady však záleží na okolnostech. U prodejce skateboardů nebo reprezentanta výrobce energetických nápojů je to adekvátní vzhledem k jejich cílové skupině. V konzervativních odvětvích, jako jsou například zdravotnictví či finanční sektor, se však více dbá na seriózní či alespoň neutrální vzhled.
Přestože je dnes tetování v módě a má ho skoro každý, asi není dobré se s ním chlubit v celé jeho kráse hned na pracovním pohovoru, pokud tedy nejdete žádat o místo v rockovém baru, manažera nějaké kapely či prodavače elektrických kytar. Prostě a jednodušše to může být překážkou. Když nemůžete tetování odolat a přesto chcete pracovat třeba na úřadě nebo v bance, nechte si ho udělat na místa, která lze zakrýt. Dalším řešením může být make-up.
Z pohledu pracovního práva si firmy podmínky "čisté kůže" dávat mohou, ale jen v odůvodněných případech. Podle právníků často není lehké najít hranici mezi pádným důvodem a neopodstatněnou diskriminací.
Další články
Budou kvůli příspěvku nezaměstnaní do práce dojíždět? (Následující článek)Za stravenky už se možná najíte pouze v restauraci
Také vám někdy není jasné, koho to firma vlastně hledá? Některé názvy profesí vysvětlíme (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce