Můžete si dohodnout délku zkušební doby?

Pokud už jste nějakým zaměstnáním prošli, termín zkušební doba vám určitě není cizí. Jde o takové vzájemné oťukávání zaměstnance a zaměstanvatele. Oba v této době zjišťují, jestli jim vzájemný vztah vyhovuje. Šéf si ověřuje, jestli nově přijatý člověk bude splňovat jeho očekávání a zaměstnanec zjišťuje, jak to ve firmě chodí, jaká je opravdu náplň jeho práce a jestli mu vyhovují podmínky. Jak je zkušební doba dlouhá a jde její délku měnit?
Během zkušební doby jde pracovní poměr kdykoliv zrušit a to z obou stran. Vůbec nemusíte uvádět důvody. Musí se to jen provést písemně a doručit druhé straně. A je to vyřízeno.
Zkušební doba se sjednává ještě před tím, než zaměstnanec nastoupí do nové práce. Nejpozději ten den, kdy nastupuje. Dodatečně to nejde. Obvykle se zkušební doba sjednává v pracovní smlouvě. Případně lze uzavřít samostatnou písemnou dohodu o zkušební době. Délka zkušební doby je na dohodě, nesmí být ale delší než tři měsíce. Výjimkou je fakt, pokud nastupujete na místo vedoucího pracovníka. Tam je zkušební doba dlouhá šest měsíců.
Zkušební doba zároveň nesmí být delší než polovina smluvené délky pracovního poměru – to se týká smluv na dobu určitou. Pokud máte smlouvu na čtyři měsíce, zkušebka může trvat nanejvýš dva. Když vás jmenují šéfem na dobu určitou - třeba na osm měsíců, zkušební dobu nemůžete mít půl roku ale jen 4 měsíce.
Dohodnutá zkušební doba se nesmí prodlužovat. Může se prodloužit pouze o celé dny, kdy marodíte, staráte se o blízkého nemocného nebo o dny neplaceného volna či dovolenou.
Zkušební dobu nelze prodlužovat, ale může se zkrátit. Pokud obě strany dojdou k přesvědčení, že jsou s pracovním pomměrem spokojeny, mohou zkušební dobu dodatečně, na základě vzájemné dohody, zkrátit.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…