Myslíte o dovolené na práci? Nejste sami

Odjedete daleko od domova na vysněnou dovolenou, opalujete se na pláži a stále nemůžete z hlavy vyhnat myšlenky na práci. Nemějte obavy, zdaleka nejste sami. Alespoň to vyplývá z průzkumu společnosti Up ČR. Podle něj více než čtyřicet procent lidí není schopno během dovolené zapomenout na práci. Výzkum probíhal mezi 525 respondenty.
Podle dotazníku se až čtvrtina lidí bojí, co se v práci během dovolené přihodí a kolik se jim za dobu jejich volna nahromadí práce. Někteří si ji dokonce berou s sebou a snaží se dohnat resty.
Lidé by přitom v současné době, kdy je velmi nízká nezaměstnanost, měli být klidní, práci by měli sehnat i v tom nejhorším případě. Přesto však 42 procent lidí na práci během volna nedokáže zapomenout.
Zaměstnavatelé se snaží na přetížení zaměstnanců reagovat především nabídkou dovolené navíc. Téměř dvě třetiny zaměstnanců tak odjíždějí během letních prázdnin nejméně na dva týdny v kuse. Podle průzkumu ale navyšování délky dovolené tento problém neřeší. Spíše jde o kvalitu odpočinku. Ačkoliv se zdá, že tady je zaměstnavatel krátký, není to tak úplně pravda. Většina z pracovníků se totiž ve svém volnu obává, že během jejich nepřítomnosti dojde na pracovišti k problémům, které budou muset řešit ještě v průběhu dovolené, případně ihned po návratu do práce.
Tohle by mohl zaměstnavatel ovlivnit plánováním dovolené. Například v době dovolených snížit počet zakázek, nastolit částečně klidový režim. Zaměstnavatel také může zapojit externisty či brigádníky. A proč by to měl dělat? Aby se mu vrátili odpočatí a vyklidnění pracovníci, kterým půjde práce lépe od ruky.
Ovlivnit to však může i zaměstnanec sám. A to tak, že si před nástupem na dovolenou vyřídí všechny resty a pověří svými úkoly zodpovědné kolegy. Pak už je nejlepší vypnout telefon a užívat si zaslouženého volna. Oni si tam bez vás nějak poradí.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…