Na pracovní pohovor už se připravit umíte, ale jak zvládnete assessment centrum?

Říkáte si, že máte zkušenosti, znalosti, dobrý životopis, pár přijímacích pohovorů za sebou, tak už zvládnete všechno? A co takhle novinka, kterou firmy při výběru nových zaměstnanců využívají čím dál víc? Takzvané assessment centrum? Co to vůbec je? assessment centrum neboli hodnotící středisko je speciální diagnostická metoda, která se používá pro výběr zaměstnanců z většího počtu uchazečů. Bývá zaměřena na manažerské, obchodní a často či opakovaně obsazované pozice ve firmě. Náročnost výběrových metod závisí na pozici, která je obsazována. Počítejte s tím, že vaše prezentace bude mít zásadní vliv na vás úspěch.
Je to mnohem náročnější než běžný přijímací pohovor. Jedním z důvodu je fakt, že současně s vámi je hodnoceno dalších 5 -10 žadatelů. Konkurenční prostředí, časová náročnost a řešení komplikovaných, mnohdy nesmyslných úkolů dělá z centra velmi náročný typ přijímacího řízení. Určitě není na škodu se dobře připravit.
Není tajemstvím, že jedním z principů centra je právě snaha organizátorů o to, aby se na něj připravit nedalo. Samozřejmě má svůj typický průběh, ale protože nevíte, s kým se tam potkáte, přináší nové a nepředvídatelné situace. Nebývá výjimkou, že někdo z uchazečů je ve skutečnosti figurantem, který významně zasahuje do průběhu assessmentu.
V centru se začíná prezentací. Přichází na řadu většinou první. Obyvkle prezentujete sama sebe, nebo naopak jiného uchazeče (po přípravě). Tento úkol bývá spíše individuální, ale fantazii assessorů se meze nekladou! Je velmi pravděpodobné, že s prezentováním se v průběhu assessment centra setkáte několikrát.
Pak následují úkoly. Ve většině případů se jedná o týmovou aktivitu. Principem je zadání úkolu, který může kopírovat realitu nebo může být také naprosto absurdní. Jste požádání o vytvoření jakéhosi scénáře a následnou prezentaci jeho řešení (či prezentaci vytvořeného produktu atd). Jelikož se jedná o týmovou aktivitu, právě kooperace a tzv. role v týmu je to, co hodnotitel sleduje. Při této aktivitě se můžete pojevit jako lídr, který motivuje a organizuje ostatní, nebo jako specialista, který hledá to nejlepší řešení, obchodník, jež nejvíce přispívají při finální prezentaci nebo třeba týmový hráč, který bez okolků plní zadané úkoly.
Součástí procesu jsou i psychologické hry. Mají podobu fiktivní vypjaté situace, v nichž jste často nuceni učinit nějakou rozporuplnou volbu. Typickým případem je hra na to, kdy havaruje letadlo s handicapovanými pasažéry na poušti. Zůstanou omezené zdroje potravy a vody k tomu, aby se všichni zachránili. Komunikace mezi členy týmu je omezena jejich rolemi, někteří jsou slepí, někteří hluší, jiní mají tělesný handicap. Je asi zřejmé, že zde správné řešení neexistuje. Nejde tedy o nalezení řešení, jako spíše o zvolený postup. Někdo by nesl tělesně postiženého na zádech přes poušť, někdo by ho nechal na místě...... to je přesně to, co chtějí hodnotitelé vidět.
Na řadu přijdou i testy. Uchazeči se většinou testů nebojí, mnozí z nich se na ně těší a to zřejmě pro to, že zde mohou být „sami se sebou“. Nemusíte se prosazovat, nemusíte s někým spolupracovat. Jedná se o různé dotazníkové metody, psychologické testy atd. Ale pozor, i zde můžete být pozorováni.
Na závěr asi nebude chybět osobní pohovor. Očekávejte otázky typu „Jak jste se cítil v průběhu modelové situace?“ nebo také dotazy na vzdělání, motivaci pro danou pozici atd. Pokud navíc padne otázka na možný nástup, můžete si gratulovat a doufat, že právě vy budete tím zvoleným kandidátem.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…