Nejde vám práce od ruky? Zkuste tu správnou muziku

Potřebujete v práci trochu popostrčit? Zkuste si vybrat tu správnou hudbu a pusťte si ji do sluchátek. Ta pravá hudba totiž zvyšuje pracovní výkon a také díky ní ubíhá pracovní den rychleji. Podle několik let starých výzkumů jde lépe od ruky hlavně práce, která se opakuje a je monotónní.
Tuto skutečnost zkoumali vědci z Illinoiské univerzity v roce 1995. Uvedli, že poslech hudby ze sluchátek zvyšuje pracovní výkon. Nejvíce se to přitom týkalo stereotypních aktivit, například zadávání dat. Produktivita se v tomto případě zvyšovala až o čtrnáct procent a lidé měli také lepší náladu.
Podle vědců hudba velmi ovlivňuje emoce, působí uklidňujícím způsobem při úzkostných stavech. A jakou hudbu poslouchat? Tak například právě pro uklidnění by měli pracovníci poslouchat rytmicky jednoduchou muziku ze 70. až 90. let.
Pokud se ale potřebujete našlápnout, měli byste zvolit hudbu o tempu 120 až 140 úderů za minutu.
Nejen rytmus a hudba ale i slova v textu jsou důležitá. Před velkou prezentací nebo pracovním pohovorem by si tak lidé měli dopřát pozitivní texty. Posílí jim ego a sebevědomí.
Průšvih ale je, že jakmile se jednou s poslechem hudby při práci začne, nemělo by se skončit. Jako příklad může sloužit případ počítačových programátorů, kteří v rámci výzkumu mohli po dobu několika týdnů poslouchat hudbu podle svého vlastního výběru. Jakmile s tím přestali, nálada i produktivita se okamžitě hluboce propadly.
Nejen hudba ale i zvuky mají na práci vliv. Třeba při poslechu šumů na pozadí - třeba zvuky z kavárny nebo šum otevřené kanceláře pozitivně působí na kreativitu zaměstnanců. Přiměřená míra rozptylování narušuje vaše myšlenkové pochody a mysl se tak odpoutá od problému a člověk má tendence myslet kreativněji.
Pozor, předchozí řádky se netýkají profesí, kde se vyžaduje hluboká koncentrace.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…