Pracujete jako horník, brusič, sklář nebo zdravotní sestra? Možná půjdete do důchodu dřív a nebudete na tom tratit

Ministerstvo práce a sociálních věcí v současné době dokončuje novelu, která sníží důchodový věk lidem v náročných profesích. Výpočet je jednoduchý, za každých deset let v náročné profesi o jeden rok blíže k důchodu. Ministerstvo má i plán na to, kdo to zaplatí. Budou to firmy, které takové pracovníky zaměstnávají. Za člověka v náročné profesi zaplatí pět procentních bodů vyšší pojistné. Podle ministerstva by to nemělo společnosti příliš zatítžit. V náročných profesích prý dělá jen malá část zaměstnanců.
Předčasné důchody pro lidi v náročných profesích mají být podle ministerstva prvním opatřením v rámci připravované důchodové reformy.
Dnes si předčasné důchody platí zaměstnanci v náročných profesích sami, když podle ministerstva pro ně platí obecná pravidla předčasných důchodů. S nimi je za každý rok dřívějšího odchodu snižován důchod zhruba o tisícikorunu. Tyto náklady ponesou nyní zaměstnavatelé. Protože oni z jejich náročné práce těží.
Podle chystaného návrhu budou moci lidé z náročných profesí do předčasného důchodu bez jakékoli penalizace.
Kterých profesí se bude nový návrh týkat? Mají být pevně stanovené podle kategorií práce. Mělo by se jednat o kategorii číslo 4. Jde o pracovníky, u kterých není možné vyloučit zdravotní riziko i přesto, že používají ochranné pomůcky. Jde například o horníky, svářeče, brusiče nebo kováře. Ministerstvo vyjednává o možnostech zařazení pracujících i v dalších rizikových profesích, tedy v kategorii 3 a 2R. Řeč je například o všeobecných sestrách se specializací, montážních dělnících nebo o laborantech.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…