Přesčasy zdraví nesvědčí, hrozí vám mrtvice

Chce po vás šéf přesčasy? Nyní máte argument, proč není dlouhá pracovní doba dobrá, je totiž zdraví škodlivá. Pokud pracujete více než deset hodin denně po dobu minimálně 50 dní v roce, máte podle francouzských vědců vyšší pravděpodobnost, že vás postihne mozkové mrtvice. Výzkumníci z Anglie k tomu však podotýkají, že dlouhou pracovní dobu lze vyvážit cvičením a správnou stravou. Informaci přináší server aktualne.cz.
Francouzští výzkumníci z University of Angers a Francouzského národního institutu zdraví a lékařského výzkumu zkoumali více než 143 tisíc dospělých, u nichž brali v potaz věk, pracovní dobu a jejich kuřácké návyky.
Deset procent z nich pracovalo po dobu deseti let nadmíru, přičemž 1224 účastníků prodělalo mozkovou mrtvici.
Výsledky francouzské studie byly zveřejněny v odborném americkém časopise Stroke a vyplynulo z nich, že lidé pracující více než deset hodin denně po dobu deseti let měli až o 45 procent vyšší pravděpodobnost, že je postihne mozková mrtvice.
Výzkumníci uvedli, že je tyto výsledky překvapily, takovouto souvislost mezi dlouhou pracovní dobou a četností mozkové mrtvice u lidí pod 50 let věku nečekala. Budou tuto skutečnost ještě dále zkoumat.
A co radí lidem, kteří v práci zůstávají přesčas? Zkrátka pracujte méně a zkuste zvýšit efektivitu. Pokud i přesto chcete své práci tento čas věnovat, snažte se zmírnit negativní dopady dlouhé pracovní doby především dodržováním zdravého životního stylu. Jezte zdravě, najděte si čas na cvičení, přestaňte kouřit a dodržujte dostatečné množství spánku.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…