Rok pomalu končí, řekněte si o vyšší plat

Říkáte si, že už ve firmě dřete docela dlouho a docela dlouho už se vám nezvedl plat? Zkuste si říct o jeho zvýšení. Teď před koncem roku je k tomu dobrá příležitost. Firmy si sestavují finanční plán na příští rok a jde o celkem přirozený předěl. Důležité je, přesvědčit šéfa pádnými argumenty. Poradíme vám, jak na to.
V současné době firmy o kvalitní pracovníky bojují a snaží si je udržet. Pokud mezi ně patříte, máte reálnou šanci, že se vám povede vyjednat si lepší podmínky. Tedy pokud o vás firma nebude chtít přijít.
Konec roku svádí k bilancování, a tak si i vy dejte dohromady, co se vám za uplynulý rok povedlo a jaké máte konkrétní výsledky. Popřemýšlejte i o tom, jestli vám v práci nepřibyly nové povinnosti, jestli se nestaráte o víc podřízených a podobně. Hodně přesvědčivá bývají čísla. Spočítejte si, kolik nových klientů jste přivedl, o kolik stouply tržby...
Rozhodně neargumentujte tím, že jste se právě hodně zadlužil, potřebujete koupit byt nebo nové auto. Soukromé záležitosti vašeho šéfa vůbec nezajímají, je mu jedno, že chcete jet na dovolenou do teplých krajů a nemáte na to.
Dalším důležitým bodem je, o kolik si říct? Šéf se vás určitě zeptá, jak byste si zvýšení platu představovali. Zjistěte si, kolik platí u konkurence, berte v potaz region i délku pracovního působení. A pak řekněte konkrétní částku.
Může se stát, že vás šéf striktně odmítne. Pak se zeptejte, z jakého důvodu není navýšení platu možné. Může být na tom špatně firma a nebo není vedení s vaší prací spokojeno. Je dobré vědět, na čem jste. Pokud se firmě nedaří, může se vám podařit zkusit vytěžit alespoň nějaké výhody, když už ne zvýšení platu. Pokud to vázne u vaší práce, máte šanci dozvědět se, kde máte podle vedení rezervy.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…