Skončili jste školu a hledáte práci? Poradíme, co napsat do životopisu

Máte za sebou zkoušku dospělosti nebo dokonce i státnice a začínáte si hledat práci. A všude po vás samozřejmě chtějí životopis. Co do něj však máte napsat, když ohledně pracovního trhu máte zkušenost pouze jako brigádník z rychlého občerstvení? Poradíme, jak napsat absolventský životopis tak, aby zaujal personalistu firmy, kde byste chtěl pracovat.
První krok. Pokud máte email janicka321, změňte si ho. Infantilní přezdívky nepůsobí seriózně.
Všechno nejdůležitější by mělo být hned na začátku, ať personalista nemusí složitě pátrat. Ve vašem případě bude namístě uvést vzdělání, kterého jste právě dosáhli. Do hlavičky životopisu patří vaše jméno, příjmení a určitě titul. Nestyďte se, poctivě jste studovali a nyní je čas to zúročit.
Pak následují vaše kontaktní údaje - e-mail a telefonní číslo. Můžete uvést svou adresu, datum narození, rodinný stav a další osobní informace. Tyto informace nejsou ale povinné.
Protože zatím nemáte za sebou žádnou praxi, rozepište se o svém vzdělání. Popište vzdělávací instituce - základní školu můžete vynechat, je logické, že ji máte, pokud máte maturitu nebo vysokoškolský titul. Jinak uveďte přesný název školy i oboru. Rozepište se i o svých studijních úspěších. Můžete uvést i téma své závěrečné práce. Pokud jste absolvovali zahraniční stáže, nezapomeňte je zmínit.
Popřemýšlejte i o svých praxích, stážích a brigádách. Obzvlášť pokud jste je absolvovali v oboru, o který se zajímáte. Vyberte si ty, které by mohly na personalistu dané firmy zapůsobit.
Vaší velkou výhodou jsou oproti starším ročníkům, kteří se honosí počtem odpracovaných let, znalosti počítačových programů i jazyková vybavenost. Tu ohodnoťte dle evropského referenčního rámce (A1 – C2). Je nejvíce přehledný a většina středních i vysokých škol s ním pracuje.
Co se týká počítačových programů, uveďte, které přesně ovládáte. Nezapomeňte uvést absolvování kurzů, účast v mimoškolních aktivitách nebo řidičský průkaz.
Pokud se rozhodnete dát do životopisu fotografii, vyberte takovou, aby vypadala profesionálně a vy na ní nejste v plavkách nebo na večírku. Určitě nepoužívejte barvy v textu nebo rozdílné fonty. Velikost písma zvolte 10 - 11. Měl by se vejít na A4. Pokud budete životopis posílat i elektronicky, uložte si ho pod nějakým inteligentním názvem - například Tomáš Černý CV.
Velmi důležité: Nechte si životopis někým přečíst. Jednak zjistíte, jestli je srozumitelný a také eliminujete množství pravopisných chyb. I když jste měl z diktátů jedničky, chybička se může vloudit a dobře to nepůsobí.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…