Umíte dobře své řemeslo? Nebudete mít nouzi o práci ani o peníze

Najít spolehlivého a šikovného řemeslníka začína být u nás náročným úkolem. Leckdo by klidně takového člověka platil zlatem, jen ho sehnat. Podle databáze Nejřemeslníci.cz lidé shánějí o 52 procent více než před třemi lety. K nejžádanějším a také nedostatkovým patří práce zedníků, instalatérů, sádrokartonářů, elektrikářů, truhlářů a klempířů.
Více než 80 procent lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, přiznalo, že najít kvalitního řemeslníka je nesnadné. Dříve jste si mohli vybírat podle ceny, ale nyní rozhoduje spíše kvalita odvedené práce.
Až 73 procent respondentů si vybírá řemeslníka podle referencí o kvalitě jeho práce. Zkrátka nejlepší je sehnat si fachmana přes někoho, kdo s ním má dobré zkušenosti.
"Zákazníci tlačí čím dál více na kvalitu, vědí o stavebních materiálech a nových technologiích. Oproti minulosti už netlačí na co nejnižší cenu a rychlost realizace. Dnes zákazníkům nevadí si počkat a připlatit si, aby dostali kvalitní službu," uvedl Tomáš Čech z portálu Nejřemeslníci.cz.
Češi se zkrátka mají dobře a jsou ochotní si za odvedenou práci připlatit.
Stoupající ceny zakázek obecně podle Čecha neovlivňuje materiál, ale hodinová sazba řemeslníka. "Když vidí, že nestíhají, snaží se ceny zvyšovat. Meziročně jde o nárůst o 18 procent napříč všemi kategoriemi řemeslných prací," dodal Tomáš Čech.
V nejbližší době se řemeslné práce rozhodně zlevňovat nebudou, spíše se budou i nadále zdražovat.
Sehnat řemeslníka ve velkých městech je podle Čecha paradoxně jednodušší než v menších. Ve větších městech je jich zkrátka více, na vesnicích si stále ještě hodně prací dělají lidé sami.
Z průzkumu také vyplynulo, že s řemeslnou prací bylo spokojeno 70 procent dotázaných. Ti nespokojení pocházeli z větších měst, kde jsou i větší nároky na kvalitu.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…