Vyplatila by se paušální daň z příjmů všem podnikatelům?

Od roku 2021 by drobní podnikatelé mohli platit daň paušálně. Bylo by to 500 korun měsíčně. Podnikatelé by zaplatili minimální zálohy na zdravotní a sociální pojištění plus 500 korun daň. Ministerstvo financí paušální daň zatím připravuje. Přihlášení k ní by bylo dobrovolné.
Živnostníci, kteří se k paušální dani přihlásí, si výrazně usnadní daňové povinnosti. Najednou tak zaplatí daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a to bez jakékoliv administrativy a daňových kontrol. Ale je otázkou, komu se to vyplatí.
Podrobnosti o paušální dani z ministerstva ještě nezazněly, nicméně pro web penize.cz ministryně financí Alena Schillerová potvrdila, že dál počítá s výší daně 500 korun měsíčně, což je šest tisíc korun ročně. Stejně tak potvrdila i dobrovolnost systému. Pokud by se vycházelo ze současných výpočtů, odváděl by podnikatel asi 5100 korun měsíčně.
Velké skupině podnikatelů by se ale přechod na nový systém nevyplatil. Když totiž někteří odečtou slevy na poplatníka, na děti a další zvýhodnění - neplatí nakonec daň žádnou. V některých případech mohou od státu i nějaké peníze dostat. Pokud se podnikatelův měsíční příjem pohybuje kolem 27 tisíc měsíčně, paušální daň se mu nevyplatí.
S rostoucím příjmem se pak situace může měnit. Paušální daň by dávala smysl u živnostníků, kteří si vydělají třeba 75 tisíc korun měsíčně. Obecně platí, že čím vyšší příjem a méně využitých daňových slev, tím roste pravděpodobnost výhodnosti daňového paušálu. Připočítat je samozřejmě třeba i případné náklady na účetního, které by s paušální daní odpadly, nebo i uspořený čas.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…