Zdá se vám, že máte nemoc z povolání? Určuje je speciální seznam

Když se řekne - nemoc z povolání - jde o poměrně přesně vymezený termín. Ne každá nemoc, i kdž se u vás projeví kvůli vaší práci, pod tento termín spadá. Seznam nemocí z povolání je přesně stanovený seznamem, který schvaluje vláda. Před přibližně třemi lety byl tento seznam (ZDE) například rozšířen o rakovinu vaječníků podmíněnou vlivem azbestu nebo o nemoci dýchacích cest a plic způsobené vdechováním hliníku.
Například bolesti zad ze sezení u počítače, deprese způsobené pracovním stresem nebo syndrom vyhoření byste na seznamu hledali marně. Aby se jednalo o nemoc z povolání, musí být splněno několik podmínek. V první řadě musí být vaše onemocnění na seznamu nemocí z povolání, který vydává vláda. Za další musí existovat prokazatelná souvislost mezi vaší nemocí a „výkonem profese“ nebo prostředím, ve kterém jste pracovali.
Co dělat, když se vám zdá, že nemocí z povolání trpíte?
Máte zdravotní potíže a tušíte, že by mohly souviset s vaší prací? Stejně jako při každé jiné nemoci bez otálení zamiřte k praktickému lékaři. Ten vám sice může potvrdit domněnku o původu onemocnění, nicméně vám nemůže potvrdit patřičné lejstro. Uznat nemoc z povolání je výhradně v kompetenci střediska nemocí z povolání, kam vás váš doktor s lékařskou zprávou vyšle.
Můžete tam dojít i sami, nicméně tamní lékaři si ale tak jako tak nejdřív vyžádají dokumentaci od vašeho praktika.
Když i středisko nemocí nabude podezření, že choroba souvisí s vaším povoláním, přijde na řadu krajská hygienická stanice, která prověří podmínky na pracovišti.
Na základě výsledků šetření hygieny vydá středisko nemocí z povolání lékařský posudek, ve kterém vás buď uzná, nebo neuzná nemocným z povolání. Když s výsledkem nesouhlasíte, můžete do deseti dnů od obdržení posudku podat klinice pracovního lékařství, která posudek vydala, návrh na jeho přezkoumání – stejnou možnost má i zaměstnavatel.
Na co máte s nemocí z povolání nárok?
Pokud máte nemoc z povolání uznanou, nebojte se přihlásit o odškodné. Zaměstnavatel platit musí. Kolik? Přesně tolik, aby dorovnal rozdíl mezi vaším příjmem před nemocí a po jejím vypuknutí. Po celou dobu pracovní neschopnosti vám tedy doplácí rozdíl mezi nemocenskou a dřívějším průměrným platem. Náhrada vám náleží i za první tři dny pracovní neschopnosti – za jiných okolností se první tři dny náhrada mzdy ani nemocenská nevyplácí.
Zdroj: www.penize.cz
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…