Zkrácení pracovní doby? Třeba Američané tento benefit nevítají

V poslední době se hodně píše o tom, že by ekonomickému růstu vůbec neuškodilo, kdyby se počet odpracovaných hodin snížil. Zatím se to v praxi moc neděje, nicméně se všeobecně tvrdí, že mileniálové, což jsou lidé staří kolem třiceti let, chtějí mít více volného času než generace před nimi. V Čechách by zřejmě zaměstnanci zkrácení pracovní doby uvítali, ale například Američané tento nový trend příliš nesdílí. Rozepisují se o tom na webových stránkách irozhlas.cz. Autoři přitom čerpají z německého Hospodářského listu Handelsblatt. Podle něj Američané stále považují práci za klíčovou součást vlastní společenské role.
Stejně jako v ostatních zemích světa i ve Spojených státech se objevily první snahy o prosazení kratší pracovní doby. Například největší americká odborová organizace AFL-CIO do svých vizí budoucnosti zahrnula zkrácení pracovního týdne na 32 hodin. To vše za stejný plat jako dosud.
V praxi ale v tomto směru k posunu nedochází. Strávit v zaměstnání co možná největší počet hodin zkrátka v USA stále zůstává dobrým mravem. Paradoxem je, že je často množství času v práci lépe hodnoceno než samotná produktivita práce. Při pohledu na výkon amerického hospodářství a odpracované hodiny se ukazuje, že americká produktivita práce vzrostla během let 2010 až 2018 pouze o 4,7 procenta.
V Německu to bylo téměř dvakrát více, v Dánsku dokonce produktivita narostla o bezmála 11,5 procenta. Němci přitom v práci stráví skoro o deset procent hodin méně než Američané, Dáni dokonce o 16 procent.
Mladým lidem jde spíše než o delší volno o pracovní flexibilitu. Proto některé firmy lákají své zaměstnance na práci z domova. Zaměstnanci tak neztrácejí čas dojížděním.
Především start-upy a technologické firmy, jako je například Netflix, pak lákají své nové spolupracovníky na v podstatě neomezenou dovolenou. V průzkumu pojišťovny MetLife bylo právě neomezené čerpání volných dnů největším přáním amerických zaměstnanců.
Počet dnů dovolené podle vlastního uvážení si přálo 72 procent dotazovaných. Dovolená bez limitu tak předčila jiné benefity, jako například úhradu studentských půjček nebo lepší zdravotní pojištění.
V praxi má tato výhoda ale jeden háček. Zaměstnanci si čerpání dovolené musí domluvit se svým nadřízeným. Ti volno dát nemusejí anebo po zaměstnancích mohou žádat dostupnost například z pláže v Thajsku nebo na Bali, a to i v noci.
A tady pak hraje velkou roli špatné svědomí. Studie personální agentury Namely zjistila, že ve skutečnosti si zaměstnanci s možností neomezené dovolené vybírají jen 13 dní volna v roce. Pracovníci s tradiční smlouvou naopak v průměru o dva dny více. Firmy tak své novinky kvůli nízkému zájmu o dovolenou zase pomalu ruší.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…