Máte novou práci? 6 rad, jak udělat dobrý dojem
Zvládli jste pracovní pohovor a firma si vás vybrala jako svého budoucího zaměstnance. Do práce se těšíte a jste nadšeni. Přesto může být první týden hodně stresující. Jde o nové prostředí, nevíte, v jakém stavu se nachází kolektiv, nejste si jistí, zda úkol dobře zvládnete. Pomůžeme vám start ulehčit.

Obsah článku
Po administrativních úkonech, jako je například podpis smlouvy a seznámení se s povinnostmi, můžete začít s adaptací na nové prostředí. Začátek je důležitý, protože pokud se nástup pokazí, napravovat to můžete i celé měsíce. Pojďte se s námi podívat na šest rad, jak udělat hned napoprvé dobrý dojem.
1. Příchod včas
Příchod včas na první pracovní den je zásadní. Prokážete tak zaměstnavateli schopnost organizovat svůj čas a také zodpovědnost. Opak by mohl vytvořit dojem arogance nebo nedbalosti. Přijít o něco dříve, než je stanovený čas může být ještě lepší, protože vám to dá prostor se uklidnit a připravit se na průběh celého pracovního dne. Také nezapomeňte na všechny potřebné doklady, jako jsou doklady totožnosti nebo různé certifikáty. Nezapomeňte ani případné potvrzení o rekvalifikaci – více se o ní dočtete zde.
2. Pokora
V prvních dnech na novém pracovišti je důležité projevovat pokoru. Nemusíte hned dokazovat, že jste expert ve všem. Místo toho buďte vnímaví, nasávejte nové informace a nebojte se ptát, pokud něco nevíte. Tím projevíte ochotu učit se a adaptovat se. Přístup „vím vše nejlépe“ může být spíše na škodu.
3. Budování vztahů
Nespěchejte a nesnažte se hned stát nejlepším přítelem každého ve firmě. V začátcích je lepší zůstat trochu v pozadí a pozorovat dynamiku týmu a pracovní vztahy. Pomůže vám to lépe porozumět firemní kultuře a vyhnout se případným nedorozuměním.
Zdržte se také pomlouvání nebo kritizování, ať už jde o vaše předchozí zaměstnání nebo současné kolegy. I když jste se dříve věnovali práci v Třebíči a teď pracujete v Praze, neznamená to, že se pomluvy k vašemu bývalému zaměstnavateli nemusí dostat – svět je menší, než se zdá.
4. Zapamatování jmen
Zapamatování si jmen vašich nadřízených a kolegů je od prvního dne klíčové. Oslovit někoho špatným jménem by mohlo vést k rozpačitým situacím. Snažte se nejen zapamatovat jména, ale i pozice, které vaši kolegové zastávají. Mnohem snáze budete budovat vztahy s ostatními a vyhnete se zbytečným problémům, které mohou vést i k šikaně. Pokud se už s šikanou potýkáte, zjistěte, jak se bránit v našem článku.
5. Profesionální chování
Vyvarujte se flirtování, vtípkům nebo nemístným narážkám, a to zejména jako nováček. Je těžké odhadnout, jaké chování je v kolektivu přijatelné a co může být naopak považováno za nevhodné. Stejně tak není vhodné hned sdílet detaily o svém soukromém životě. Na to přijde čas, až budete mít s kolegy pevnější vztahy.
6. Obědové pauzy
Pozorujte, kdy vaši kolegové chodí na oběd, a pokud vás pozvou, neváhejte se přidat. Tyto chvíle mohou být skvělou příležitostí k lepšímu poznání kolegů. Nicméně je důležité odhadnout, kdy je vhodné se přidat a kdy už se zbytečně vnucujete. Možná jste nadšení, že se vám podařilo najít práci v Jablunkově či jiném městě, ale myslete na to, že se to se snahou o socializaci nemá zbytečně přehánět.
Začínat v nové práci může být výzva plná nejistot, ale také vzrušující příležitost pro osobní i profesní růst. S našimi šesti radami, jak udělat dobrý dojem od prvního dne, máte vše, co potřebujete k úspěšnému startu. Příchod včas, zapamatování si jmen a pozic vašich kolegů či opatrné budování vztahů jsou důležité kroky k tomu, aby se z vás stal významný člen týmu.
Načerpejte další informace
Jak požádat o volno, když chci odjet jako táborový vedoucí?
Dobrovolnická práce s dětmi je nejen záslužná, ale také časově náročná. Co když potřebujete volno v práci, protože se chcete odjet na letní tábor jako vedoucí nebo zdravotník?…
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…