Mladí chtějí v práci hlavně pohodičku

Mají mladí lidé s čerstvými vysokoškolskými diplomy nereálné požadavky týkající se budoucího zaměstnání? Ne tak docela. Rozsáhlý průzkum kariérních preferencí vysokoškolských studentů Universum zjišťoval, kde, jak a za kolik chtějí mladí lidé pracovat. Chtěli by mzdu kolem 25 tisíc a především přátelské prostředí. Informace uvádí web idnes.cz.
Vzhledem k tomu, že se v současné době mění nahlížení firem na zaměstnance, nemusejí být mladí při hledání práce zklamaní. Zaměstnavatelé si uvědomují, že úspěch a dobré výsledky hodně závisejí na kvalitních lidech, což jde ruku v ruce s vytvářením příjemného prostředí ve firmě.
Zatímco muže láká vidina vysoké budoucí mzdy, ženám záleží spíše na profesionálním rozvoji a na dobrých referencích. "Práce mě musí hlavně naplňovat a mít smysl,“ odpovídala většina z 15 tisíc respondentů. Z konkrétních odpovědí pak vyplynulo, že přes 60 procent mladých lidí touží v práci především po přátelském pracovním prostředí. Polovině dotázaných by se líbilo kreativní a dynamické prostředí a 40 procent by ocenilo flexibilní pracovní podmínky. Třetina chce zahrnout osobní zájmy do svého pracovního rozvrhu.
V průzkumu padla také otázka na mzdu. Průměrná měsíční mzda, kterou mladí lidé očekávají, je přes 25 tisíc korun hrubého bez odměn a bonusů. Stále ovšem přetrvávají rozdíly v mzdovém očekávání mužů a žen. Nejvíce se představy dívek a chlapců liší v odměnách v oboru IT (zhruba o čtyři až pět tisíc korun), prakticky nulový rozdíl je pak u právníků.
Podle čeho si mladí vybírají zaměstnání?
Jednoznačně vede pohoda na pracovišti, a to u studentů všech oborů kromě práv. Pro ty znamená daleko více prestiž zaměstnavatele, vidina vysoké budoucí mzdy nebo práce představující výzvu. Pro studenty ekonomických oborů a techniky je důležitý také úspěch společnosti na trhu. A studentům IT připadá důležité mít flexibilní pracovní dobu. Velkou roli při plánování budoucího zaměstnání hraje také to, zda je možné budovat mezinárodní kariéru nebo se na čas v rámci zaměstnání přesunout do zahraničí.
Zajímavé je, že roste zájem o práci ve veřejném sektoru. Mladí lidé si práci ve státní správě spojují hlavně s dobrými referencemi pro budoucí kariéru a se stabilitou. Budoucí absolventi ekonomických oborů dokonce řadí ministerstvo financí a ministerstvo zahraničních věcí mezi deset nejatraktivnějších zaměstnavatelů. Podle personalistů láká mladé lidi i pevná pracovní doba bez přesčasů, při které se lze věnovat právě i koníčkům. Být od rána do večera v práci v soukromém sektoru, byť za vyšší mzdu, už není „in“.
Kde mladí lidé práci hledají?
Nejčastěji navštěvují webové stránky zaměstnavatelů, a to v 66 procentech. Dále hledají informace na sociálních sítích. Polovina využívá pracovní portály a kariérní weby. Skoro 40 procent mladých pročítá magazíny pro studenty a 34 procent chodí na prezentace zaměstnavatelů na akademické půdě. Klasické inzeráty nebo bannery už vysokoškoláky neoslovují. Jako nejvyhledávanější digitální formu prezentace možného budoucího zaměstnavatele označují videa z dané firmy nebo rozhovory se stávajícími zaměstnanci a vedoucími pracovníky, které většinou čtou v novinách nebo na zpravodajských portálech.
Další články
Na tom, o kolik se zvýší minimální mzda, se zatím politici nedohodli (Následující článek)Chyby, které děláte při shánění práce - I. díl
Šéf by vás šmírovat neměl, možná mu za to bude hrozit pokuta (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce