Vyplatí se služební vůz od zaměstnavatele? Jaké jsou výhody a nevýhody?
Zaměstnavatelé se čím dál více snaží zaujmout potenciální zaměstnance nejrůznějšími benefity. Jedním z nich může být poskytnutí služebního vozidla. To lze často využívat i v době, kdy zrovna nejste v zaměstnání. Víte ale, jaké povinnosti vám tím vznikají? Jde opravdu o tak výhodný benefit a kolik vás vlastně bude každý měsíc služební auto stát? Všechny tyto otázky vám zodpovíme.
Obsah článku
- Služební vůz pro soukromé účely - stručný přehled
- Služební vůz - benefit, který si zaměstnanec zaplatí
- Služební auto formou pronájmu
- Jaké náklady na služební vůz hradí zaměstnavatel
- Náklady na cestu do práce vám zaměstnavatel neproplatí
- Náklady na služební auto, které hradí zaměstnanec
- Vedení knihy jízd je nezbytností
Služební vůz pro soukromé účely - stručný přehled
Služební vozidlo je velmi častým benefitem a mnohdy i nutností k výkonu zaměstnání u profesí jako jsou například obchodní zástupci či stavbyvedoucí. U manažerských pozic se stal služební vůz téměř samozřejmostí.
Jeho majitelem je vždy zaměstnavatel. Ten jej však může svému zaměstnanci poskytnout i k soukromému používání.
Existují dvě varianty užívání vozidla pro soukromé účely. První lze označit jako nepeněžitý příjem zaměstnance. Zákon o dani z příjmů jej oceňuje ve výši 1 % z pořizovací ceny vozu za kalendářní měsíc (min. 1000 Kč). Tato částka by měla stačit k pokrytí některých nákladů, které zaměstnavatel na provoz vozu musí vynaložit. Mohou to být nové pneumatiky, servis či zaplacení povinného ručení.
Druhou možností je pronájem vozu za předem dohodnutou částku. Jde tzv. o úplatné používání vozu.
Služební vůz - benefit, který si zaměstnanec zaplatí
Služební vůz je sice od zaměstnavatele pěkné gesto, ale počítejte s tím, že se díky němu sníží vaše čistá mzda. Vozidlo totiž navýší váš hrubý příjem o 1 %. Toto procento se vypočítá z pořizovací ceny vozu + DPH.
Výpočet si ukážeme v praxi s konkrétními čísly. Dostali jste k užívání automobil, jehož pořizovací cena činila 750 000 Kč včetně DPH. V případě že vaše hrubá měsíční mzda činí 30 000 Kč, navýší se vám o 1 % z pořizovací ceny vozu, tedy na 37 500 Kč. Každý měsíc pak bude vaše čistá mzda nižní o 2841 Kč.
Bez vozidla | S vozidlem | |
Hrubá mzda | 30 000 Kč | 37 500 Kč |
Navýšení příjmu o 1 % | ---- | 7500 Kč |
Zvýšená hrubá mzda o 1 % | 30 000 Kč | 37 500 Kč |
Daň před slevou | 6030 Kč | 7545 Kč |
Sleva na poplatníka | 2570 Kč | 2570 Kč |
Daň po slevě | 3460 Kč | 4975 Kč |
Čistá mzda | 23 740 Kč | 20 899 Kč |
Z tohoto výpočtu vyplývá, že pokud máte možnost výběru, sáhněte klidně po vozu starším. To bude mít logicky nižší pořizovací hodnotu a měsíčně vás nebude stát tolik.
Služební auto formou pronájmu
V tomto případě se jedná o čistý pronájem vozidla, který hradí zaměstnanec zaměstnavateli. Obě strany mezi sebou uzavřou smlouvu o pronájmu za jasných podmínek. Zaměstnanec pak měsíčně platí dohodnutou cenu za pronájem vozu včetně DPH. Nic se mu neodečítá ze mzdy. Jde čistě o obchodní transakci a stejný případ jako by si pronajímal automobil z půjčovny.
Pro zaměstnavatele to znamená klasický příjem z pronájmu vozu. Následně si uplatní 100 % odpisů a nákladů, které souvisí s provozem.
Vytvořte si životopis a získejte víc pracovních nabídek
Jaké náklady na služební vůz hradí zaměstnavatel
Zaměstnavatel zapsaný v technickém průkazu jako vlastník i provozovatel vozidla hradí následující náklady:
- Pohonné hmoty – pro služební cesty a pracovní účely hradí v plné výši.
- Servisní prohlídky – včetně výměny pneumatik a další úkony hradí také v plné výši.
- Pojištění – povinné ručení či havarijní pojištění hradí vždy provozovatel vozidla, kterým nejčastěji bývá zaměstnavatel. Rozhodně ale neuškodí, když budete mít pro jistotu sjednané tzv. pojištění na blbost.
Náklady na cestu do práce vám zaměstnavatel neproplatí
Nezapomeňte, že cesta do zaměstnání a z něj není považována jako výkon práce. Tzn. bydlíte-li například v Hradci Králové, ale máte vaše místo výkonu práce v Jaroměři, náklady spojené s dojížděním padají na vaše bedra. Zákoník práce totiž definuje pracovní dobu jako čas, kdy jste na pracovišti připraveni k výkonu zaměstnání nebo jako dobu, po níž jste povinni práci pro zaměstnavatele vykonávat. V některých případech ale máte nárok na příspěvek na dojíždění, o němž jsme psali v tomto článku.
Náklady na služební auto, které hradí zaměstnanec
V případě, že jste dostali jako benefit služební vozidlo, asi vás bude zajímat, jaké náklady z toho pro vás plynou. Pokud můžete využívat služební vůz i k soukromým účelům, je třeba si se zaměstnavatelem ujasnit, jak budou hrazeny pohonné hmoty a parkovné. Všechny tyto záležitosti je nutné dohodnout písemně. Pravděpodobně na vás padnou také náklady spojené s údržbou interiéru či mytím karoserie.
Vedení knihy jízd je nezbytností
Knihu jízd je povinna vést každá společnost, která k výkonu své činnosti používá alespoň jedno vozidlo. Tato kniha, která je zároveň účetním dokladem, dokazuje, že vůz opravdu slouží k získání a udržování příjmů. Může mít papírovou i elektronickou podobu a obsahuje jednotlivé cesty, které se vážou ke konkrétnímu vozidlu.
Knihu jízdu musí zaměstnanec vyplňovat pravidelně, ideálně po skončení každé cesty.
Zápis by měl vždy obsahovat tyto náležitosti:
- datum cesty
- čas odjezdu a příjezdu
- účel cesty
- místo výjezdu
- cílové místo
- stav tachometru před a po ukončení jízdy
Náš tip: Nezapomeňte si také schovávat doklady o tankování pohonných hmot. Ty musíte společně s knihou jízd doložit svému zaměstnavateli.
Služební vozidlo vám jistě usnadní nejen vykonávání zaměstnání, ale také ušetří spoustu času. Je ale nutné, počítat s tím, že vás to bude něco stát. Věříme, že vám tyto informace pomohou k rozhodnutí, zda služební vůz budete využívat či nikoli.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný…