Strukturovaný životopis vzor

Dobře napsaný životopis je jedním z důležitých faktorů při hledání zaměstnání. V současné době preferují zaměstnavatelé tzv. strukturovaný životopis, kde je v heslech či krátkých větách uvedeno vše podstatné. Takto strukturovaný životopis umožní snadnější přehled a členění v souhrnu dalších životopisů, ze kterých si zaměstnavatel vybírá. Tato stránka přináší možný vzor životopisu, který můžete při oslovování zaměstnavatelů použít.

Tip: vytvořte si vlastní životopis na portálu Dobrá práce.cz.
Formulář najdete na stránce Strukturovaný životopis - formulář k vyplnění

Strukturovaný životopis vzor: základní schéma:

Osobní a kontaktní údaje:

 • jméno, adresa (trvalé i přechodné bydliště), telefon
 • rok narození, občanství, rodinný stav

Dosažené vzdělání:

 • název a adresa jednotlivých škol a vzdělávacích zařízení včetně časového úseku, kdy jste školu navštěvovali
 • typ závěrečné zkoušky a kvalifikaci, kterou jste získali
 • základní školu není nutné uvádět
 • doplňte kurzy i školení

Cizí jazyky:

 • cizí jazyky, úroveň jejich znalosti a dosaženou zkouška

Práce na PC:

 • stručná charakteristika stupně znalosti práce s PC
 • seznam programů, se kterými umíte pracovat a případné dosažené zkoušky či vlastnictví certifikátů

Předchozí zaměstnání:

 • chronologicky od nejnovějšího seřaďte vaše předchozí zaměstnání praxi
 • uveďte přesně jméno předchozího zaměstnavatele, vaše pracovní zařazení, funkci a pracovní náplň
 • absolventi bez předchozího zaměstnání mohou vypsat brigády, stáže či praxe dlouhodobějšího charakteru, které během studia absolvovali a které mají určitou vazbu na výkon budoucího povolání
 • možný je odkaz referenční osobu, na kterou se potenciální zaměstnavatel může obrátit pro doplnění dalších informací.

Další znalosti a dovednosti:

 • nebojte se ve svém životopise uvést další schopnosti, které byste mohli využít v novém zaměstnání

Závěr:

 • každý strukturovaný životopis by měl být zakončen datem vyhotovení a vlastnoručním podpisem. V případě, že zasíláte životopis elektronickou poštou, podpis formou vloženého oskenovaného obrázku se nepřipojuje, stačí pouze napsané jméno a příjmení.

Chci vytvořit profesionální životopis ZDARMA »

(Vytvoření profesionálního životopisu na Dobraprace.cz Vám zabere jen pár minut. Poté si jej můžete např. stáhnout v PDF do svého počítače.)

Příloha (strukturovaný životopis vzor)Online generátor životopisu

Tato služba je zpoplatněna a není provozována portálem Dobraprace.cz.
Generátor životopisu

Získejte svůj moderní, profesionální životopis vzor, díky kterému se odlišíte a vyniknete nad konkurenci. Vygenerujte si online barevný strukturovaný životopis rychle a bez chyb. Ke stažení ve formátech pro Word (DOC), OpenOffice (ODT), či Adobe Reader (PDF) nebo HTML a to i v angličtině.

Na stránce ŽivotopisOnline.cz také naleznete různé varianty průvodních dopisů, kterému vévodí motivační dopis vzor s platovými požadavky zaměstnance, jenž je úplně nejstahovanějšíDalší články na téma práce

Nejsou ve vašem oboru volná místa? Zkuste rekvalifikaci
Nezaplatili vám za brigádu? Poradíme, co dělat
Svatba, pohřeb nebo lékař. Kdy máte nárok na placené volno?
O čem byste s kolegy rozhodně mluvit neměli
Máte dovolenou a chcete relaxovat? Nesmysl, využijte ji tak, abyste se těšili do práce
Kolik si vydělají lidé v profesích, o kterých sní děti?

Životopis vzor - průvodní dopis

Součástí strukturovaného životopisu by měl být i stručný průvodní dopis. V něm uveďte důvody, které vedly k rozhodnutí ucházet se právě o toto zaměstnání. Zatímco strukturovaný životopis by měl obsahovat jen fakta, průvodní dopis dává větší prostor do určité míry projevit i své osobní názory. Nebojte pochválit sebe sama, máte-li za co. Závěrem průvodního dopisu odkažte na přiložený strukturovaný životopis, ve kterém se adresát dozví další podrobnosti. Na této stránce najdete pouze tip na strukturovaný životopis. Průvodní dopis slouží také k tomu, aby si budoucí zaměstnavatel udělal určitý obrázek o projevu uchazeče. Při psaní průvodního dopisu se vyvarujte pravopisných chyb. Nejste-li si gramatikou jisti, raději si nechte dopis od někoho důvěryhodného zkontrolovat. Na závěr dopisu uveďte své jméno a kontaktní údaje.

Příloha (průvodní dopis vzor)


Jak zasílat strukturovaný životopis elektronickou poštou

Posíláte-li životopis potenciálnímu zaměstnavateli e-mailem, není vhodné použít jako adresu odesílatele stávající firemní e-mail. Doporučujeme soukromou poštovní schránku – např. jan_novak@seznam.cz ( Příliš dobrou vizitku si nepošlete v případě, že odesíláte životopis z e-mailu typu "pepa-z-depa@example.com" apod).

Kopie

Je samozřejmě možné, že nemáte v hledáčku pouze jedinou nabídku zaměstnání. Přesto by však nebylo žádoucí, pokud byste Váš strukturovaný životopis zasílali hromadně na více adres. Máte-li o volná místa zájem, neměla by vám práce s rozesíláním unikátních mailů více zaměstnavatelům vadit.

Předmět zprávy

Předmět zprávy (subject) by měl jasně vystihovat, o čem zpráva je. Do předmětu zprávy proto definujte:

 1. pracovní pozici, na kterou reagujete (v případě, že se jedná o prvotní kontakt) např.: "odpověď na inzerát A350 - asistentka ředitele"
  nebo
 2. napište přímo "životopis" (v případě, že reagujete na výzvu k zaslání životopisu)

Tělo zprávy

Tělo zprávy (body) by mělo obsahovat stručný text, který adresátovi sdělí, proč mu píšete. Nezapomeňte do těla zprávy uvést své kontaktní údaje (celou adresu vč. telefonu a e-mailu). Životopis do těla zprávy nevkládejte, dejte jej do přílohy mailu. Můžete sem však vložit průvodní dopis, který není nezbytně nutné připojovat jako samostatný soubor.

Příloha

Strukturovaný životopis vyhotovte jako samostatný dokument a přiložte jej jako přílohu. Název souboru by neměl obsahovat diakritická znaménka a mezery. Vhodný název je například "zivotopis-novakova.doc", "cv-novakova.txt". Jako vzor životopisu můžete použít soubory, které jsou ke stažení z této stránky.

Soubor vytvářejte pouze v takových textových editorech nebo programech, které jsou rozšířené, případně uložte tak, aby byl spustitelný ve většině standardních programů. (např ve formátech .doc, .pdf, .rtf, .txt)

Soubory ke staženíAutor:
přihlášení pro uchazeče  |  registrace