Jak požádat o volno, když chci odjet jako táborový vedoucí?
Dobrovolnická práce s dětmi je nejen záslužná, ale také časově náročná. Co když potřebujete volno v práci, protože se chcete odjet na letní tábor jako vedoucí nebo zdravotník? Zaměstnavatel vám za určitých podmínek musí vyhovět. Kdy máte na takové volno nárok a jak správně o něj požádat? Se vším vám poradíme.

Obsah článku
Lze skloubit zaměstnání a roli táborového vedoucího?
Každé léto se desítky tisíc dětí vydávají na letní tábory a soustředění (tzv. zotavovací akce). Ty samozřejmě potřebují pro správné fungování zapálené vedoucí, zdravotníky a další dobrovolníky, kteří ale často mají vlastní prácí a často pracují na plný úvazek. Musí vás zaměstnavatel na podobnou akci uvolnit? A náleží vám nějaká náhrada mzdy?
Skloubit roli táborového vedoucího s hlavním zaměstnáním samozřejmě lze. Pojďme se tedy podívat, jak tuto skutečnost upravuje zákoník práce a na co vše máte nárok.
Kdy máte zákonný nárok odjet na tábor jako dobrovolník
Abyste mohli odjet na dětský tábor nebo sportovní soustředění, musíte minimálně rok před odjezdem soustavně a bezplatně pracovat s dětmi nebo mládeží. Za děti a mládež jsou považovány osoby do 26 let. Pracovníci, kteří tuto činnost nevykonávají soustavně během roku, ale třeba pouze nárazově během sezóny, si musí vzít řádnou dovolenou. Tuto podmínku nemusí splňovat v případě, že jde o akci pro zdravotně postižené děti nebo mládež. Tento nárok vzniká pouze pracovníkům v zaměstnaneckém poměru, nemají na něj právo ti, kteří pracují jako OSVČ nebo na DPP/DPČ.
Pořadatelem musí být právnická osoba, která je zapsána v rejstříku fyzických a právnických osob nejméně 5 let a její hlavní náplní je práce s dětmi nebo mládeží. Jakési přátelské či příměstské tábory tyto podmínky často nesplňují, a proto si budete muset vzít klasickou dovolenou.
Zároveň musíte vykonávat jednu z následujících pozic:
- vedoucího tábora pro děti a mládež či vedoucího sportovního soustředění
- zástupce vedoucího pro věci hospodářské nebo zdravotní
- oddílového vedoucího
- vychovatele či instruktora
- středního zdravotnického pracovníka
Je zaměstnavatel povinen vyhovět mi?
Zákon posuzuje uvolnění zaměstnance na tábor nebo soustředění jako překážku z důvodu obecného zájmu, a to po dobu nezbytně nutnou, nejdéle však na 3 týdny nad rámec dovolené. Pokud vám nadřízený nedovolí odjet, musí mu v tom bránit vážné provozní důvody. Zákon však tyto důvody nijak blíže nespecifikuje.
Problémem může být, že zaměstnavatel nemá dostatek zaměstnanců nebo financí na to, aby zaplatil vašemu zástupu přesčas. Případně, že by vaší dlouhodobou nepřítomností byl ohrožen nebo znemožněn provoz firmy.
Náleží mi náhrada mzdy za pobyt na táboře?
Zaměstnavatel ve většině případů poskytuje neplacené volno, protože odměnu za vykonávání určité táborové funkce vyplácí organizátor. Od roku 2024 ale mohou tito zaměstnanci dostat náhradu mzdy za první týden. Výše náhrady mzdy nebo platu vychází z hodinového výdělku zaměstnance. Maximální výše pro rok 2025 je 259.30 Kč za hodinu. Při týdenním pracovním úvazku 40 hodin by náhrada dosahovala 10 372 Kč. K této částce je třeba připočítat sociální a zdravotní pojištění za zaměstnavatele, tudíž výše náhrady může dosahovat částky 13 879 Kč při práci na plný úvazek. Zaměstnavatel může poskytnout náhradu i ve větší míře, aby zaměstnanci dorovnal běžný plat či mzdu, ovšem při refundaci od státu si může nárokovat pouze maximální výši pro rok 2025.
Kompenzace pro zaměstnavatele
Zaměstnavatel, který proplatí týdenní výplatu svému pracovníkovi, jenž se účastní letního tábora jako vedoucí, může žádat ČSSZ o její kompenzaci. Kromě toho mu bude proplaceno i pojistné na sociální a zdravotní pojištění, které musí z kompenzace odvést. O kompenzaci žádejte maximálně 6 měsíců poté, co jste vyplatili zaměstnanci náhradu mzdy.
Pokud máte ve své společnosti více takto aktivních pracovníků, můžete pro žádost použít jeden formulář. K žádosti doložte důkaz o vyplacené náhradě mzdy (např. výpisem z bankovního účtu) a informace, jenž potvrzují splnění všech zákonných podmínek, tedy že:
- zaměstnanec vykonával funkci, na níž se vztahuje náhrada mzdy
- zaměstnanec minimálně po dobu 1 roku pracoval soustavně s dětmi či mládeží
- zaměstnanec vykonával táborovou funkci u právnické osoby, která je zapsána v rejstříku právnických a fyzických osob minimálně 5 let a její hlavní činností je práce s dětmi či mládeží
Jak požádat zaměstnavatele o volno
S žádostí o volno rozhodně neotálejte. Jakmile se dozvíte termín, kdy byste měli dělat táborového vedoucího, ihned jej oznamte vašemu zaměstnavateli. Pokud od vás dostane tuto informaci včas, bude pro něho snazší, vyhovět vám a poskytnout volno.
Žádost by měla mít písemnou formu. Kromě doby vaší nepřítomnosti uveďte také informace o pořadateli, druhu akce a jakou roli budete zastávat. Zároveň budete potřebovat potvrzení od samotného organizátora.
Jak zvýšit šanci na schválení
Vše je jen o komunikaci. Naprostým základem je slušná žádost. Rozhodně nejednejte tak, že postavíte zaměstnavatele před hotovou věc. Mějte na paměti, že vy jste ti, kteří něco potřebují, proto se snažte přesvědčit nadřízeného o tom, že vaše absence nijak nenaruší chod společnosti. Jistě jej potěší, když přijdete s vlastním návrhem, jak by to mohlo ve firmě fungovat v době vaší nepřítomnosti a kdo by vás případně zastoupil. Vyhněte se lžím – pokud byste tvrdili, že jde o zotavovací akci, ale na konec se ukázalo, že to tak není, můžete mít z toho problémy nejen v práci.
Alternativy, když zaměstnavatel nesouhlasí
Na toto volno při podobných akcích sice máte nárok, ale nadřízený vás přesto nemusí pustit, pokud bude mít pocit, že vaše nepřítomnost ohrozí provoz společnosti. V takovém případě můžete požádat o alternativní rozložení směn, pokud je to možné. Nebo pokud pracujete třeba v telekomunikaci či v IT zkuste si dohodnout home office, ke kterému postačí notebook a wifi připojení.
V některých oborech můžete také pracovat jeden měsíc více, abyste pokryli a zařídili případné projekty a v dalším měsíci mohli odjet na zotavovací akci.
Další možností je dovolená nebo neplacené volno, ale opět se setkáte s tím, že vám jej zaměstnavatel nemusí schválit. Alternativní variantou je kombinace obojího.
Věříme, že zaměstnavatel pochopí, že dobrovolnická činnost na zotavovacích akcích pro děti a mládež je nejen záslužná, ale i potřebná. S dodržením jednoduchých zásad a případných kompromisů tak jistě získáte volno a budete moct odjet třeba jako instruktor či vychovatel.
Načerpejte další informace
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…
Na co mám nárok ve zkušební době?
Zkušební doba je strašákem všech zaměstnanců, kteří nastoupili do nového zaměstnání. Pracovník během ní musí prokázat své schopnosti, aby si zaměstnání udržel. Jaká je vlastně její délka a…