Když během pohovoru padnou diskriminační otázky: Jak reagovat?
Během pracovního pohovoru může padnout celá řada různorodých otázek. Do kterých okruhů vašeho života personalistovi či budoucímu zaměstnavateli ale nic není? A jak můžete na položení nevhodné otázky během přijímacího řízení reagovat?
Obsah článku
Když jdete na pohovor, tak zpravidla očekáváte, že vám bude položeno mnoho rozmanitých otázek. Kde jste byli naposledy zaměstnání? Jaký je váš největší dosavadní pracovní úspěch? Co můžete do naší firmy přinést?
Takové otázky asi nikoho nepřekvapí. Co když ale zpovídající v podobě personalisty nebo zaměstnavatele změní tón a začne se vás vyptávat na věci jako: Jaké jste sexuální orientace? Kterou stranu jste v posledních volbách volil/a? Máte partnera a plánujete s ním v blízké době rodinu?
Cítíte se při zodpovídání takových otázek nepříjemně? Máte na to plné právo! Zákon stojí v takovém případě na vaší straně. Existují ale i výjimky, kdy tyto nepřípustné otázky nejsou protizákonné. Pojďme se na celou problematiku podívat blíže.
Co patří mezi diskriminační otázky?
Diskriminační otázky se mohou týkat různých témat. V některých případech vám nemusí vůbec dojít, že se o takovou otázku jedná. Když vám zaměstnavatel oznámí, že nejste vhodným kandidátem, možná vám dojde, že za rozhodnutím stojí právě jedna z vašich odpovědí.
Setkat se s nimi můžete jak při hledání práce v podobě brigády, tak i na plný úvazek. Obecně můžeme diskriminační otázky rozdělit podle témat do několika skupin.
Zdravotní stav
Otázky týkající se zdravotního stavu uchazeče jsou mezi diskriminačními dotazy bohužel poměrně časté. Každopádně by výběrové řízení mělo být zaměřeno na schopnosti a kvalifikace kandidáta, nikoli na jeho zdravotní předpoklady či potenciální budoucí nepřítomnost v práci.
Pamatujte, že zdraví je vaše soukromá záležitost, která by neměla být u fyzicky nenáročných pracovních pozic důležitá. Mezi diskriminační otázky ohledně zdraví může patřit například:
- Jak často býváte nemocný/á?
- Trpíte depresemi?
- Jste těhotná?
Sexuální orientace
Vaše sexuální orientace nemá na vaši pracovní výkonnost žádný vliv. Otázky tohoto typu jsou zcela nevhodné a mohou být vnímány jako pokus o diskriminaci. To samé platí i v případě trans osob, u kterých se nesmí zaměstnavatel ptát na soukromý život nebo otázky ohledně jejich proměny.
Na druhou stranu se může stát, že zaměstnavatel nebude vědět, jak s takovou situací naložit, a i přes veškerou opatrnost padne nějaká nevhodná otázka. Na obou stranách je tedy třeba určitá tolerance, která by neměla být slepá k urážkám nebo otázkám, které mohou vést k diskriminaci. Nepatří sem ale dotazy například ohledně toho, jak vás má zaměstnavatel oslovovat. Více se o tomto tématu dočtete v našem článku zde.
Politické a náboženské přesvědčení
Váš politický názor nebo náboženské vyznání jsou součástí vaší osobní identity, která by neměla být předmětem hodnocení. Otázky ohledně volby kandidáta v posledních volbách nebo na vaše vyznání mohou snadno sklouznout k diskriminaci.
Z pohledu zaměstnavatele však dává smysl, že chce, aby jeho zaměstnanci měli podobné hodnoty jako on. Navíc radikální názory mohou vést k narušení pracovního prostředí. Je tedy možné, že nějaké otázky padnou.
Obvykle se jejich prostřednictvím bude zaměstnavatel snažit zjistit, zda si své názory necháváte pro sebe a případné problémy řešíte s chladnou hlavou. Vždy by se měl ale vyhnout otázkám typu:
- Koho jste volil/a v posledních volbách?
- Jste věřící?
- Jakého jste vyznání?
- Jakou konkrétní stranu preferujete?
Osobní situace
Vaše osobní záležitosti, jako jsou vztahy nebo životní styl, by neměly mít vliv na rozhodování o vašem přijetí do práce. Pokud se začnou otázky stáčet k vašemu soukromému životu, životnímu stylu nebo návykům, ihned naznačte, že se o takových tématech nehodláte bavit. Nebojte se ani zeptat, proč zaměstnavatel takové informace potřebuje. Zpozorněte, pokud padnou otázky jako:
- Jste kuřák?
- Máte přítele/přítelkyni?
- Jaký je váš rodinný stav?
Rodinná situace
Otázky ohledně osobní a rodinné situace, jako je rodinný stav nebo plány na založení rodiny, patří mezi další otázky, se kterými vás může zaměstnavatel konfrontovat. Nejčastější jsou u žen, což často vede k jejich diskriminaci. Právě proto nemá zaměstnavatel podle zákona právo se vás na takové otázky ptát. Nejčastěji se setkáte s otázkami jako:
- Plánujete založit v blízké době rodinu?
- Kolik máte dětí?
- Jsou vaše děti často nemocné?
TIP: Více se o diskriminaci dočtete v § 30, odstavci 2 zákoníku práce. Podle něj se může zaměstnavatel ptát pouze na dotazy bezprostředně související s výkonem práce.
Jak na takové otázky odpovědět?
I když zákon stojí na vaší straně, není samozřejmě jednoduché personalistu či zaměstnavatele jednoduše odkázat do příslušných mezí, pokud o konkrétní pracovní místo opravdu stojíte. Zaměstnavatel nemusí situaci vnímat stejně jako vy. V souvislosti s tím nemusí ani vědět, že jedná protizákonně.
Samozřejmě je možné, že vám zodpovídání otázky ohledně soukromých věcí nemusí vadit. Pokud se vás například na pohovoru ptají na děti, vy je nemáte a víte, že to může být i určitým plusem pro vaše přijetí, můžete na otázku s klidem odpovědět. Co ovšem dělat v případě opaku?
Zkusit můžete zkrátka taktně odmítnout odpovědět a poukázat na existenci zákona. Zaměstnavateli tak alespoň ukážete, že jste se na přijímací řízení opravdu důkladně připravili. Řešením dále může být reakce protiotázkou. Zeptejte se například, jak je dotazovaná skutečnost důležitá v případě vykonávání konkrétního povolání.
Můžete také zvolit taktiku, kdy na otázku odpovíte, ale zároveň sdělíte, že určitá věc nemá žádný vliv na váš pracovní výkon. (Příklad: Ano, mám děti, ale zároveň i prarodiče vždy připravené se o ně v případě nemoci postarat.) Pokud máte z pracovního pohovoru strach, připravte se na něj s našimi tipy zde.
Pokud pocítíte nátlak na to, abyste odpověděli, pamatujte, že se jedná o neprofesionální chování. Proto se vyplatí mít vždy nějaký pohovor v záloze. Spoustu zajímavých nabídek z vašeho oboru od nás můžete zdarma dostávat přímo na svůj e-mail.
Přihlásit se k odběru pracovních nabídek
Kdy jsou diskriminační otázky přípustné?
Nic není ale černobílé, a tak i mezi diskriminačními otázkami existují výjimky. V takových případech se vás personalista nebo zaměstnavatel rozhodně nechce dotknout, ale absence či přítomnost konkrétní skutečnosti je předpokladem pro přijetí do zaměstnání.
Otázky na zdravotní stav jsou kupříkladu na místě, je-li práce fyzicky náročná nebo se při ní zaměstnanec dostává do styku s alergeny. Stejně tak nemusí být vhodná pro těhotné ženy, a proto chce zaměstnavatel zavčas zabránit možným zdravotním komplikacím svých podřízených.
Jestliže tedy očekáváte miminko a zaujme vás například nabídka práce v Karlových Varech ve společnosti zpracovávající chemikálie, nemusí být pro vás takové povolání bezpečné. Pokud volná pracovní pozice spadá do politické či náboženské sféry, rovněž není nemístné zeptat se na příslušnost uchazeče.
Hlásíte-li se na místo ve státní správě, samozřejmostí by měla být trestní bezúhonnost, a proto i zde je v pořádku požadavek na doložení čistého rejstříku. Před pohovorem vždy popřemýšlejte nad tím, zda váš zdravotní stav nebo životní situace nemůže mít přímý vliv na vaši kvalifikaci.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…