Máte novou práci? 6 rad, jak udělat dobrý dojem
Zvládli jste pracovní pohovor a firma si vás vybrala jako svého budoucího zaměstnance. Do práce se těšíte a jste nadšeni. Přesto může být první týden hodně stresující. Jde o nové prostředí, nevíte, v jakém stavu se nachází kolektiv, nejste si jistí, zda úkol dobře zvládnete. Pomůžeme vám start ulehčit.
Obsah článku
Po administrativních úkonech, jako je například podpis smlouvy a seznámení se s povinnostmi, můžete začít s adaptací na nové prostředí. Začátek je důležitý, protože pokud se nástup pokazí, napravovat to můžete i celé měsíce. Pojďte se s námi podívat na šest rad, jak udělat hned napoprvé dobrý dojem.
1. Příchod včas
Příchod včas na první pracovní den je zásadní. Prokážete tak zaměstnavateli schopnost organizovat svůj čas a také zodpovědnost. Opak by mohl vytvořit dojem arogance nebo nedbalosti. Přijít o něco dříve, než je stanovený čas může být ještě lepší, protože vám to dá prostor se uklidnit a připravit se na průběh celého pracovního dne. Také nezapomeňte na všechny potřebné doklady, jako jsou doklady totožnosti nebo různé certifikáty. Nezapomeňte ani případné potvrzení o rekvalifikaci – více se o ní dočtete zde.
2. Pokora
V prvních dnech na novém pracovišti je důležité projevovat pokoru. Nemusíte hned dokazovat, že jste expert ve všem. Místo toho buďte vnímaví, nasávejte nové informace a nebojte se ptát, pokud něco nevíte. Tím projevíte ochotu učit se a adaptovat se. Přístup „vím vše nejlépe“ může být spíše na škodu.
3. Budování vztahů
Nespěchejte a nesnažte se hned stát nejlepším přítelem každého ve firmě. V začátcích je lepší zůstat trochu v pozadí a pozorovat dynamiku týmu a pracovní vztahy. Pomůže vám to lépe porozumět firemní kultuře a vyhnout se případným nedorozuměním.
Zdržte se také pomlouvání nebo kritizování, ať už jde o vaše předchozí zaměstnání nebo současné kolegy. I když jste se dříve věnovali práci v Třebíči a teď pracujete v Praze, neznamená to, že se pomluvy k vašemu bývalému zaměstnavateli nemusí dostat – svět je menší, než se zdá.
4. Zapamatování jmen
Zapamatování si jmen vašich nadřízených a kolegů je od prvního dne klíčové. Oslovit někoho špatným jménem by mohlo vést k rozpačitým situacím. Snažte se nejen zapamatovat jména, ale i pozice, které vaši kolegové zastávají. Mnohem snáze budete budovat vztahy s ostatními a vyhnete se zbytečným problémům, které mohou vést i k šikaně. Pokud se už s šikanou potýkáte, zjistěte, jak se bránit v našem článku.
5. Profesionální chování
Vyvarujte se flirtování, vtípkům nebo nemístným narážkám, a to zejména jako nováček. Je těžké odhadnout, jaké chování je v kolektivu přijatelné a co může být naopak považováno za nevhodné. Stejně tak není vhodné hned sdílet detaily o svém soukromém životě. Na to přijde čas, až budete mít s kolegy pevnější vztahy.
6. Obědové pauzy
Pozorujte, kdy vaši kolegové chodí na oběd, a pokud vás pozvou, neváhejte se přidat. Tyto chvíle mohou být skvělou příležitostí k lepšímu poznání kolegů. Nicméně je důležité odhadnout, kdy je vhodné se přidat a kdy už se zbytečně vnucujete. Možná jste nadšení, že se vám podařilo najít práci v Jablunkově či jiném městě, ale myslete na to, že se to se snahou o socializaci nemá zbytečně přehánět.
Začínat v nové práci může být výzva plná nejistot, ale také vzrušující příležitost pro osobní i profesní růst. S našimi šesti radami, jak udělat dobrý dojem od prvního dne, máte vše, co potřebujete k úspěšnému startu. Příchod včas, zapamatování si jmen a pozic vašich kolegů či opatrné budování vztahů jsou důležité kroky k tomu, aby se z vás stal významný člen týmu.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…