Výhody a nevýhody agenturního zaměstnávání
Střídáte brigády, ale raději byste měli stálejší zaměstnání? Nebo naopak nemůžete sehnat kvalifikované zaměstnance do firmy? Agenturní zaměstnávání může být řešením jak pro firmy, tak samotné uchazeče. Jaké jsou jeho pro a proti? To jsme pro vás přehledně sepsali.

Obsah článku
Vysvětlení pojmu agenturní zaměstnávání
Agenturnímu zaměstnávání se také říká dočasné přidělení. V tomto pracovněprávním vztahu zaměstnává pracovníka agentura, která jej v podstatě zapůjčí do společnosti, které chybí pracovní síla a potřebuje například pokrýt náhlou výrobu.
V tomto vztahu tedy figurují tři subjekty:
- Agentura práce, která vystupuje jako zaměstnavatel. Agenturu může provozovat jak fyzická, tak právnická osoba, která získala povolení od Generálního ředitelství Úřadu práce. Toto povolení se vždy vydává pouze na 3 roky a musí se opakovaně prodlužovat.
- Zaměstnanec agentury, jenž podepíše s agenturou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. Zákoník práce v tomto pracovním vztahu zakazuje uzavírat dohodu o provedení práce.
- Uživatel agenturního zaměstnávání, neboli firma, která potřebuje zaměstnance, a z tohoto důvodu osloví agenturu.
Agenturní zaměstnávání využívají firmy hlavně v odvětvích, kde je třeba pokrýt nárazovou nebo sezónní práci, případně tam kde je vysoká fluktuace zaměstnanců. Může jít o skladníky či kurýry (v období Vánoc), ale výjimkou nejsou ani trhači ovoce či montážní dělníci.
Dočasné agenturní přidělení
Hlavním znakem agenturního zaměstnávání je dočasnost. Agentura přidělí zaměstnance uživateli k výkonu práce pouze na omezenou dobu. Tato doba nesmí překročit 12 po sobě jdoucích měsíců v jedné firmě. Existují však dvě výjimky, při nichž může zaměstnanec agentury zůstat u uživatele déle:
- Sám zaměstnanec si vyžádá, aby mohl ve firmě pracovat déle. Jde tedy o jeho svobodné rozhodnutí, nikoli o rozhodnutí agentury.
- Když je zaměstnanec do firmy přidělen jako zástup za kmenového pracovníka, který je na mateřské či rodičovské dovolené.
Společnost, která si pronajme pracovní sílu od agentury, přiděluje a rozvrhuje takovému zaměstnanci práci, kontroluje jej, řídí, zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Zachází s pracovníkem tak, jako by byl jeho vlastní s tím rozdílem, že není v kompetenci uživatele, dát mu výpověď, protože s takovým pracovníkem nemůže právně jednat. Pokud tedy dojde k porušení pracovní kázně, musí to firma řešit přímo s agenturou, která z jednání zaměstnance vyvodí důsledky a následně mu může dát výpověď. Zároveň lze propustit agenturního zaměstnance ve zkušební době.
Zaměstnanec může být také vyslán na pracovní cestu, pokud se na možnosti pracovních cest dohodl s agenturou v pracovní smlouvě. Vzniklé cestovní náklady zpravidla vyplácí agentura, proto je třeba předem dohodnout, jakým způsobem bude uživatel tyto vzniklé náklady agentuře refundovat. Řešením může být i přímé vyplácení cestovních náhrad uživatelem na účet agenturního zaměstnance.
Úskalí agenturního zaměstnávání
Jak již bylo řečeno – uživatel (firma) a agenturní zaměstnanec mezi sebou nemají a ani neuzavírají žádný smluvní vztah. Jedním z hlavních problémů agenturního zaměstnávání je zaměstnancova odpovědnost za škodu způsobenou uživateli. V případě, kdy zaměstnanec způsobí při výkonu své práce uživateli škodu, mohou vznikat komplikované situace, protože zákon odpovědnost za škodu při agenturním zaměstnávání nijak nespecifikuje. V praxi to obvykle vyřeší sama agentura, která odpovědnost za škodu svého zaměstnance převezme na sebe a pro tyto případy si sjedná adekvátní pojištění.
Konec dočasného přidělení
Dočasné přidělení agenturního zaměstnance končí uplynutím doby, na kterou bylo přidělení sjednáno. K ukončení může dojít i před uplynutím této doby, a to na základě dohody mezi agenturou a jejím zaměstnancem.
Případně může skončit také jednostranně, a to jak ze strany uživatele, tak ze strany agenturního zaměstnance, přičemž musí být splněny podmínky zrušení, které byly sepsány v dohodě o dočasném přidělení. Podmínky jednostranného ukončení musí být rovné jak pro agenturního zaměstnance, tak pro uživatele.
Výhody agenturního zaměstnávání
Mezi hlavní výhody agenturního zaměstnávání patří zejména flexibilita. Jde o velmi rychlou a hlavně efektivní možnost, jak mohou firmy získat kvalifikované zaměstnance, aby pokryly náhlou potřebu většího počtu pracovníků.
Rovněž ukončení pracovního poměru agenturního zaměstnance je pro uživatele snazší, než kdyby skončil jeho vlastní zaměstnanec. Firma tak nemusí řešit s tím spojenou administrativu, případně nutnost odstupného, apod.
Za určité plus lze považovat ušetřený čas, který by firma vynaložila na výběrové řízení a výběr vhodného kandidáta. Všechny dokumenty potřebné k nástupu pracovníka připraví sama agentura.
Agenturního zaměstnance si můžete najímat opakovaně, pouze nesmí u firmy pracovat déle jak 12 po sobě jdoucích měsíců. Pokud byste přijali do firmy vlastního pracovníka, můžete mu dát pouze 2x po sobě smlouvu na 1 rok, následně musí dostat smlouvu na dobu neurčitou.
Pro uchazeče o zaměstnání jde o poměrně snadnou formu, jak rychle získat práci. Agentury vás totiž obvykle umístí k uživateli velmi snadno a hlavně rychle. Je možné, že se hledáte a stále jste si nenašli obor, který by vám sedl, může jít o skvělou příležitost, jak si vyzkoušet více oborů a najít si ten svůj. V případě, že byste u některé firmy rádi zůstali natrvalo, může být zaměstnání přes agenturu dobrou vstupní bránou pro to, získat práci jako kmenový zaměstnanec. Pokud s vámi bude uživatel spokojený, je velká pravděpodobnost, že vám po ukončení pronájmu nabídne stálé místo.
Nevýhody agenturního zaměstnávání
Uživatel musí agenturnímu zaměstnanci poskytovat stejnou výplatu jako by šlo o jeho kmenového pracovníka. Zároveň je třeba počítat s vyššími náklady, protože za pronájem zaplatíte poplatek. Jeho výši si samozřejmě určí každá agentura.
Častější střídání pracovníků znamená také vyšší náklady vynaložené na jejich proškolení.
Nevýhodou rozhodně je výše popsaná absence odpovědnosti za škodu, kterou ale částečně může pokrýt pojištění agentury.
Pro zaměstnance může být nevýhodou určitá míra nejistoty, protože jde obvykle o krátkodobé úvazky, které jsou spojené s častějšími změnami. Agenturní pracovník nemusí mít takové benefity jako právě již zmínění kmenoví zaměstnanci. Kromě toho máte v podstatě nulovou možnost kariérního růstu.
Na co si dát pozor při práci přes agenturu
Před podpisem pracovní smlouvy s agenturou, věnujte dostatečnou pozornost nejen samotné smlouvě, ale i veškerým dodatečným přílohám. Zaměřte se zejména na pozici, výši mzdy, pracovní dobu, místo výkonu práce a podmínky výpovědi. Zajímejte se taktéž o benefity a nárok na dovolenou.
Ověřte si, že má agentura platnou licenci. U seriózních společností ji najdete přímo na webových stránkách. Pokud by po vás někdo chtěl poplatek za zprostředkování práce, rozhodně s takovou agenturou nenavazujte spolupráci, protože toto jednání je nezákonné!
Pokud se vám něco ve smlouvě nezdá či vám není něco jasné, zeptejte se. V případě, že nebudete s odpovědí spokojeni, rozhodně nic nepodepisujte.
Rozdíl mezi pracovní a personální agenturou
Ve společnosti se stále a velmi často pletou pojmy pracovní a personální agentura, nebo se lidé domnívají, že jde o totožné společnosti. Nenechte se zmást, rozdíl je poměrně velký!
Celý náš článek je věnován pracovním agenturám, jenž zaměstnávají pracovníky, které následně pronajímají do firem koncovým uživatelům. Pracovník je tedy zaměstnancem agentury a ve firmě pouze vykonává předem sjednanou práci.
Oproti tomu personální agentura vyhledává pro konkrétního zaměstnavatele vhodné kandidáty do různých pracovních pozic, a to za předem dohodnutý poplatek. Tito zaměstnavatelé si pak uchazeče zaměstnají do své firmy jako kmenového pracovníka na hlavní pracovní poměr. Uchazeč o zaměstnání se tedy stává zaměstnancem firmy, nikoli agentury.
Načerpejte další informace
Jak požádat o volno, když chci odjet jako táborový vedoucí?
Dobrovolnická práce s dětmi je nejen záslužná, ale také časově náročná. Co když potřebujete volno v práci, protože se chcete odjet na letní tábor jako vedoucí nebo zdravotník?…
Vše, co potřebujete vědět o záloze na výplatu
Záloha na mzdu či plat může poskytnout určitou finanční injekci, když vám vzniknou nečekané výdaje a do výplatního termínu zbývá ještě mnoho dní. Nemusíte si tak zbytečně brát půjčku a…
Jak přecházet syndromu vyhoření
Syndrom vyhoření se stává čím dál tím více běžnějším onemocněním, kterým trpí pracovníci v nejrůznějších profesích. Poradíme vám, jak syndromu vyhoření co nejefektivněji přecházet a co…
Jak se připravit na Úřad práce
Ocitli jste se bez zaměstnání a co teď? Vaše první cesta pravděpodobně povede na Úřad práce. Víte, jaké výhody plynou z registrace na Úřadu práce, a naopak jaké máte vy jako uchazeč o…