Šikanuje vás šéf? Poradíme, co dělat

Šéf by vás měl donutit podávat co nejlepší výkon a může být někdy i přísný. Nesmí to ale překročit určité meze.Šéf, který ze své pozice manipuluje a šikonuje své podřízené, není v našm pracovním prostředí zas až takovou výjimkou. V průměru má se šikanou zkušnost až pětina zaměstnanců.Podle průzkumu Workplace Bullying and Trauma Institute jsou manipulativními šéfy mnohem častěji ženy než muži. Celých padesát procent šikany na pracovišti tvoří ženy, které šikanují jiné ženy, třicet procent mužští šéfové zneužívající své ženské podřízené, dvanáct procent muži šikanující další muže a nejméně časté jsou ženy na vedoucích pozicích, které šikanují své mužské podřízené.
Co patří mezi formy šikany?
Ponižování před ostatními kolegy, zadávání nadměného množství práce, které není možné zvládnout, vyžadovat splnění nesmyslných úkolů, přehnaná kontrola, pomluvy atd.
Podle odborníků bývá někdy obtížné šikanu rozeznat, obzvlášť třeba pro člověka, který před tím nikde nepracoval. Základním ukazatelem by tedy mohl být i fakt, že se v práci kvůli šéfovi cítíte "jen" nepříjemně. Pokud vidíte, že se k vám chová hůř než k ostatním kolegům, bývá to už poměrně jasné.
Vliv šikany na člověka
Na začátku může být jen mírný stres, úzkost a nechuť jít do práce. To se později může rozvinout do hluboké deprese až sociální fobie, kdy postižený už odmítá vyjít mezi lidi. Pravidlem bývá, že čím déle šikanu snášíte, tím hůř se pak s následky vyrovnáte. Při jakýchkoliv známkách šikany by měl proto zaměstnanec hned sdělit, že takto ne, případně dát výpověď nebo se obrátit na inspekci práce.
Co dělat při šikaně?
Přejděte do protiútoku. Manipulátoři si obvykle vybírají oběti, u kterých cítí, že nebudou klást odpor. Když jim ukážte včas opak, může to pomoci. Je třeba, aby vše zůstalo na profesionální úrovni. Reakce na rovinu obvykle šikanujícího odzbrojí. Proti pomluvám, které se dozvíte od třetí osoby, můžete bojovat otázkou typu: "Doneslo se mi, že... , můžete mi říct, co je na tom pravdy?"Pokud vás šéf nějak napadá, můžete mu navrhnout: "Co kdybychom místo osobních útoků hledali smysluplné řešení problému?"
Pokud je šéf mimořádně urputný, sbírejte důkazy, schovávejte maily, domluvte se s kolegy, aby vám jeho chování dosvědčili. Pokud šikana překročí únosnou mez, můžte ji řešit s nadřízeným tyrana nebo s právníky.
Stanovte si hranice, za které nejste ochotni jít. Pokud by už stres a úzkost nabyla obřích rozměrů, raději z práce odejdět, zdraví máte jen jedno. A ve stresu nemůžete stejně podávat dobré výkony.
Další články
Máte novou práci? Teď ještě správně začít (Následující článek)Inzeráty nebo internet? Dobrou práci nejlépe seženete přes známé
Ženy u nás mají stále méně než muži. Za stejnou práci (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce